REKLAMA

Uchodźcy w Polsce: Kukiz'15 chce referendum. Wznawia zbieranie podpisów pod wnioskiem

 • Autor: PAP/AT
 • 20 marca 2017 12:20
Uchodźcy w Polsce: Kukiz'15 chce referendum. Wznawia zbieranie podpisów pod wnioskiem Lider Kukiz'15 poinformował, że ponowne zbieranie podpisów pod referendum ws. uchodźców rozpocznie się na przełomie kwietnia i maja (Paweł Kukiz, fot.Piotr Drabik/flickr.com)

Koniecznie musimy wkrótce wrócić do zbierania podpisów pod referendum uchodźczym. Na 500 tys. potrzebnych podpisów brakuje 150 tysięcy - napisał Paweł Kukiz na portalu społecznościowym.

• Kukiz'15 wraca do pomysłu zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę uchodźców.

• Do tej pory ugrupowaniu udało się zebrać 350 tys. z pół miliona wymaganych podpisów.

• Pytanie w referendum miałoby brzmieć: "Czy jesteś za przyjęciem przez Polskę uchodźców, w ramach systemu relokacji w Unii Europejskiej?".

"Niestety, koniecznie musimy wkrótce wrócić do zbierania podpisów pod referendum uchodźczym. Na 500 tys. potrzebnych podpisów brakuje 150 tysięcy. Wierzę, że po wakacjach będziemy mieli komplet" - napisał Paweł Kukiz na portalu społecznościowym.

Lider Kukiz'15 poinformował, że ponowne zbieranie podpisów pod referendum rozpocznie się na przełomie kwietnia i maja. "Wiem z pewnych źródeł, że Niemcy planują wysyłanie do państw postkomunistycznych (w tym Polski) tych uchodźców, których nie są w stanie zweryfikować. Była chwila spokoju więc zawiesiliśmy zbiórkę, ale teraz znów zaczyna pojawiać się niebezpieczeństwo realizacji narzuconych przez Unię kwot do przyjęcia przez Polskę" - napisał.

Czytaj też: Ile Polaków kosztuje uchodźca?

Decyzja o ponownym rozpoczęciu zbierania popisów to także reakcja na kryzys na linii Turcja-Unia Europejska. Turecki minister ds. europejskich Omer Celik, wobec napięć w stosunkach z Holandią, zagroził "przeglądem" porozumienia, na mocy którego ograniczony został napływ migrantów przez Turcję do UE.

Kukiz'15 zainicjował zbiórkę podpisów pod wnioskiem o referendum na początku 2016 r. Wedle deklaracji rzecznika klubu Kukiz'15 Jakuba Kuleszy, udało się zebrać ok. 350 tys. podpisów. Posłowie ugrupowania tłumaczyli w lutym, że wstrzymano akcję, ponieważ zebrane poparcie wystarczy, by powstrzymać rząd Beaty Szydło przed powrotem do pomysłu przyjęcia imigrantów.

Pytanie w referendum miałoby brzmieć: "Czy jesteś za przyjęciem przez Polskę uchodźców, w ramach systemu relokacji w Unii Europejskiej?".

Zgodnie z ustawą o referendum ogólnokrajowym, Sejm może postanowić o poddaniu określonej sprawy pod referendum z inicjatywy obywateli, którzy dla swojego wniosku uzyskają poparcie co najmniej 500 tys. osób. Referendum ogólnokrajowe ma też prawo zarządzić Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów lub prezydent za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Bezpieczna.... 2017-04-02 11:15:59
  Bolek czy cie pogielo....to moze zabier pod swoj dach,,,,taka rodzinke,,,,co???????ja jestem,,,na NIE>>>NIE>>>NIE....niech sie wynosza,,,z Polski,,,
 • MATKA 2017-03-31 10:36:24
  Litości Panie Bolku, ciekawe w jaki sposób? Żadnych ciapatych i tyle w temacie.
 • Bolek 2017-03-31 09:33:26
  TAK. Jestem za przyjęciem uchodżców. Zróżnicowanie religijne dobrze zrobi naszej Ojczyżnie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA