REKLAMA

Uchodźcy zagrożeniem? Błaszczak: Polska jest krajem bezpiecznym

  • Autor: PAP/JS
  • 15 września 2016 19:33
Uchodźcy zagrożeniem? Błaszczak: Polska jest krajem bezpiecznym Mariusz Błaszczak, szef MSWiA (fot. MSWiA/twitter)

• Polska jest krajem bezpiecznym - tak szef MSWiA Mariusz Błaszczak odpowiedział na pytanie dziennikarzy o apel klubu Kukiz'15 w sprawie kontroli w ośrodkach dla uchodźców. • Dodał, że należałoby autorów apelu zapytać o to, jak takie kontrole miałyby wyglądać.

W środę (14 września) posłowie ruchu Kukiz'15 zaapelowali do ministra spraw wewnętrznych o kontrolę w ośrodkach dla uchodźców. Jak przekonywali, chodzi o to, aby wykluczyć możliwość działania w Polsce grup związanych z tzw. Państwem Islamskim.

- Dobrze zapytać autorów, jak takie kontrole mogłyby wyglądać. Pewnie wiedzą to lepiej - podkreślił w  Błaszczak. - Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo - Polska jest krajem bezpiecznym - zapewnił szef MSWiA

Jak podkreślił, kilka tygodni temu była próba stworzenia nowego szlaku przerzutu muzułmanów z Azji, z Kaukazu, w tym obywateli rosyjskich narodowości czeczeńskiej do Niemiec. - Polski rząd, polskie służby taką próbę udaremniły - oświadczył.

W środę poseł Kukiz'15 Adam Andruszkiewicz mówił, że nie można pozwolić na powtórzenie się sytuacji z Czeczenami, którzy przebywając w Polsce, gromadzili środki na ataki terrorystyczne.

Biuro prasowe białostockiego sądu okręgowego informowało w zeszłym tygodniu, że akt oskarżenia przeciwko czterem Czeczenom, którzy - według śledczych - mieli wspierać tzw. Państwo Islamskie, gromadząc środki na ataki terrorystyczne, trafił do wydziału karnego Sądu Okręgowego w Białymstoku. Oskarżeni przebywają w areszcie.

Czytaj też: Błaszczak: Kontakt z dzielnicowymi będzie łatwiejszy

Wiosną ubiegłego roku pojawiła się informacja o zatrzymaniu przez ABW trzech osób narodowości czeczeńskiej, podejrzanych o udział w grupie, która miała gromadzić środki na ataki terrorystyczne. Śledczy nie ujawniali wówczas żadnych szczegółów, informacja o tym, że ABW bada funkcjonowanie na terenie Polski komórki wsparcia logistycznego Państwa Islamskiego znalazła się w raporcie podsumowującym działania Agencji w 2014 roku.

Śledztwo zostało wszczęte w grudniu 2014 roku i ostatecznie dotyczyło czterech osób. Oskarżono ich o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i gromadzenie środków finansowych, mających służyć finansowaniu przestępstw o charakterze terrorystycznym w związku z działaniami tzw. Państwa Islamskiego.

W zarzutach jest mowa o blisko 9 tys. euro. Według informacji oskarżeni nie przyznali się do winy, ale składali wyjaśnienia.

Prokuratura Krajowa podała, że grupa miała działać od maja do października 2014 roku w Białymstoku, Łomży, Warszawie i innych miejscach w Polsce oraz w Turcji. Do aktów terrorystycznych miało dochodzić terenie Syryjskiej Republiki Arabskiej i Republiki Iraku. Grupa miała też rekrutować bojowników na tzw. dżihad, organizować i kupować sprzęt paramilitarny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA