REKLAMA

UE jako superpaństwo? Magierowski wie, że ten temat wygaśnie

  • Autor: GP
  • 28 czerwca 2016 20:38
UE jako superpaństwo? Magierowski wie, że ten temat wygaśnie Marek Magierowski: Gdyby "superpaństwo" federalistyczne było panaceum na europejskie bolączki, to dawno by powstało. (fot.:youtube.com)

• Komentując Brexit, Marek Magierowski mówił, że nie pierwszy raz słyszy się o propozycji federalizacji UE.
• Spojrzenie urzędnika Kancelarii Prezydenta na tę propozycję jest spokojne.
• Magierowski twierdzi, że próba centralizacji władzy w UE popchnęła Brytyjczyków do opuszczenia Wspólnoty.

Po rewelacji jaką miał przedstawić w Pradze szef niemieckiej dyplomacji, jakoby UE w najbliższych latach miała przejść reformę i przerodzić się w superpaństwo, do tego pomysłu odniósł się w Marek Magierowski z Kancelarii Prezydenta RP.

W rozmowie, na antenie TVP, urzędnik Andrzeja Dudy był sceptyczny, jakoby ten temat żył długo w debacie europejskiej.

- Podchodzę do tej propozycji ze spokojem - informował Marek Magierowski. - Takich dokumentów powstawało dużo w przeszłości. Zazwyczaj te wizje przyszłej Europy szły w stronę państwa federalistycznego, w stronę tzw. "superpaństwa". To jest kolejny tego typu epizod.

Czytaj: Politycy Kukiz'15 zaapelowali do Jarosława Kaczyńskiego, powodem odezwy jest Brexit

Polityk podkreślił, że wizja zarysowana na 9 stronach, które w poniedziałek (27 czerwca) można było przeczytać w mediach to nie nowa propozycja. - Myślę, że debata na temat tego "superpaństwa" po 2 lub 3 dniach wygaśnie.

Ostatecznie Magierowski właśnie w takiej tendencji, centralizacyjnej wizji UE, widzi powody Brexitu.

- Gdyby "superpaństwo" federalistyczne było panaceum na europejskie bolączki, to dawno by powstało. Wielu polityków nie zrozumiało, dlaczego większość Brytyjczyków zagłosowała tak, a nie inaczej. - Magierowski w ocenie decyzji Wyspiarzy widzi właśnie sprzeciw wobec zapędów Brukseli.

- Brytyjczycy nie chcieli żyć w superpaństwie - mówił.

Po czym argumentował, że Unia Europejska zagarniała coraz więcej władzy dla siebie, zamiast zostawiać ją parlamentom narodowym, rządom czy politykom na szczeblu lokalnym.

Wielka Brytania w referendum zdecydowała wystąpić z UE, głosowanie odbyło się 23 czerwca br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA