REKLAMA

UE: Trwa walka o dyrektywę o broni. Polacy i Czesi są przeciw

  • Autor: GP
  • 01 lipca 2016 08:50
UE: Trwa walka o dyrektywę o broni. Polacy i Czesi są przeciw Dyrektywa ujednolicałoby przepisy w całej UE dotyczące posiadania i pozwoleń na broń. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• Po zamachach w Paryżu UE proceduje nowe zasady dostępu do broni.
• Polscy i czescy przedstawiciele wnieśli sprzeciw wobec restrykcyjnych zapisów i uzyskali poluźnienie propozycji dotyczących broni półautomatycznej.

Urzędnicy w Brukseli, od czasu zamachów terrorystycznych w Paryżu pracują intensywniej nad nowymi przepisami regulującymi w krajach Wspólnoty dostęp do broni. Prace są powolne, ale znane są pierwsze szczegóły proponowanych rozwiązań. Wzbudziły tone też pierwsze głosy sprzeciwu.

Z ramienia Komisji Europejskiej projekt koordynuje Dmitris Avramopulos, komisarz spraw wewnętrznych. Rozwiązanie było już gotowe w zeszłym roku, ale dopiero zamach we Francji skonsolidował urzędników do przyspieszenia pracy.

Czytaj: Polskie MSZ wystosowało oświadczenie po zamachu terrorystycznym w Stambule

10 stycznia br. na spotkaniu Rady UE przedstawiono go ministrom spraw wewnętrznych, którzy zaaprobowali projekt.

Portal Visegrad Post (skupiony na działaniach państw Grupy Wyszehradzkiej) ustalił, że przedstawiciele Polski i Czech proponowane zapisy w dyrektywie uznali za zbyt restrykcyjne.

Dyrektywa ujednolicałoby przepisy w całej UE dotyczące posiadania i pozwoleń na broń. Polacy i Czesi zdołali wywalczyć rozluźnienie dostępu do broni automatycznej. Zakazy dotyczące tego rodzaj broni palnej  nie obejmowałyby podmiotów typu kluby strzeleckie, organizacje paramilitarne, czy osoby kolekcjonujące militaria.

Prace nadal trwają. Nie można powiedzieć, że ustalenia są ostateczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA