REKLAMA

Ujazdowski: Może zabraknąć dla mnie miejsca w PiS

  • Autor: GP
  • 26 września 2016 10:45
Ujazdowski: Może zabraknąć dla mnie miejsca w PiS Polityk odwołany z komitetu politycznego PiS nie bedzie zdzwiony wykluczeniem go z partii (fot.:ujazdowski.pl)

• Europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski (PiS) ma odmienne zdanie o Trybunale Konstytucyjnym niż kierownictwo partii. Z tego powodu stracił pozycję w komitecie politycznym PiS.
• Polityk, nie wyklucza, że może pożegnać się z partią.
• Spór o TK trwa już dziesiąty miesiąc.

Kazimierz Michał Ujazdowski, którego we wrześniu kierownictwo PiS odsunęło ze składu komitetu politycznego partii, nie wyklucza, że znajdzie się w ogóle poza partią rządzącą. Przypomnijmy, polityk zaproponował alternatywne wyjście z kryzysu konstytucyjnego kilka miesięcy temu, co postawiło go w konflikcie z liderem PiS, Jarosławem Kaczyńskim.

- Zabrałem głos w sprawie Trybunału Konstytucyjnego (TK), bo jestem przekonany, iż w interesie państwa jest zakończenie tego sporu - mówił w poniedziałek (26 września) Ujazdowski w Radiu ZET. - W interesie Rzeczypospolitej jest zakończenie tego sporu i właściwie moje wypowiedzi ograniczają się wyłącznie do tej kwestii.

Czytaj: Premier przewiduje poważne reformy

Polityk podkreślił, że ma prawo do takiej opinii. - Nie czynię nic, co byłoby sprzeczne z deklaracjami programowymi PiS - referował dalej. - Chcę przypomnieć, że przez całe lata PiS opowiadało się za wzmocnieniem Trybunału Konstytucyjnego. Nie wycofuję się z tego zdania, ale broń Boże nie zakładam żadnych dramatycznych konsekwencji.

Dopytywany o swoją przyszłość w partii europoseł powiedział: - Biorę też pod uwagę taki scenariusz, w którym zabraknie dla mnie miejsca w PiS ze względu na decyzje kierownictwa partii. De Gaulle mówił ten zachowa niezależność, kto nie boi się ryzyka nieobecności - cytował sławnego francuskiego polityka.

Kazimierz Michał Ujazdowski proponował, by rozwikłać spór o TK w następujący sposób: zaprzysiąc sędziów wybranych w VII kadencji Sejmu, których prezydent nie chce dopuścić do orzekania, i tak samo postąpić z trójką niedopuszczoną do orzekania przez prezesa TK, Andrzeja Rzeplińskiego. Po czym opublikować wyrok z marca br. o ustawie PiS z grudnia.Wyrok ten nie ma już realnie mocy prawnej, bo obowiązuje ustawa o TK z lipca tego roku.

Spór o TK trwa od grudnia 2015 roku i nadal nie został rozwiązany.

Kazimierz Michał Ujazdowski podkreślił we wcześniejszych wypowiedziach o różnicy zdań, że w partiach, jak w państwie, obowiązuje zdanie większości.

- Nie przywiązuję tak wielkiej wagi do faktu bycia członkiem komitetu politycznego PiS - referował 12 września w Polskim Radiu. - Oczekuję respektu do mnie, jako do przedstawiciela mniejszości w partii - mówił dalej. - W PiS dochodziło do różnic programowych, chociażby przy akcesji Polski do UE. Nie dzieje się nic nadzwyczajnego - konkludował swoją obecną sytuację w formacji Ujazdowski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA