REKLAMA

Ukraina: Apel o dzień pamięci ofiar konfliktów ukraińsko-polskich

 • Autor: pt/pap
 • 03 czerwca 2016 09:27
 Ukraina: Apel o dzień pamięci ofiar konfliktów ukraińsko-polskich

Dwóch byłych prezydentów Ukrainy, przywódcy Kościołów i intelektualiści zaapelowali o ustanowienie wspólnego dnia pamięci konfliktów ukraińsko-polskich na rzecz wzajemnego pojednania.

Odezwa, pod którą podpisali się m.in. byli prezydenci, Leonid Krawczuk i Wiktor Juszczenko, a także przywódcy Kościołów prawosławnego (Patriarchatu Kijowskiego) i greckokatolickiego, Filaret i Swiatosław, została wystosowana przed obchodzoną w lipcu 73. rocznicą zbrodni wołyńskiej.

Chrześcijańskie przebaczenie i porozumienie

Autorzy odezwy poprosili polityków po obu stronach granicy, by w związku z rocznicą wystrzegali się języka nienawiści i wrogości, który może przyćmić "chrześcijańskie przebaczenie i porozumienie".

"W historii stosunków między Ukraińcami i Polakami jest wiele braterskich, a jednocześnie krwawych wstrząsów. Wśród nich szczególnym bólem i dla Ukrainy, i dla Polski jest tragedia Wołynia i konfliktu polsko-ukraińskiego lat drugiej wojny światowej, w wyniku którego zginęły tysiące niewinnych braci i sióstr" - czytamy.

"Zabijanie niewinnych nie ma usprawiedliwienia. Prosimy o wybaczenie za wyrządzone zbrodnie i krzywdy (…). Prosimy o przebaczenie i tak samo przebaczamy zbrodnie i krzywdy uczynione nam. Jest to jedyna formuła, która powinna być motywem dla każdego ukraińskiego i polskiego serca, które pragnie pokoju i porozumienia" - podkreślono w apelu.

Bolesna historia

Zwrócono w nim uwagę, że mimo bolesnej historii Ukraińcy i Polacy powinni nauczyć się żyć jako równi sobie partnerzy i odczuwać odpowiedzialność zarówno za wspólną przeszłość, jak i przyszłość.

"Polska opinia publiczna powinna w pełni uznać samostanowienie ukraińskiej tradycji narodowej za sprawiedliwą i godną szacunku walkę o swoją państwowość i niepodległość" - oświadczono.

Autorzy apelu przypomnieli też o wojnie, prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie. "Moskwa prowadzi także walkę przeciwko Polsce i całemu wolnemu światu" - napisali.

Poprosili jednocześnie "sojuszników, kierownictwo państwa polskiego i parlamentarzystów" o to, by nie przyjmowali "niewyważonych deklaracji politycznych, które nie pohamują bólu, a jedynie pozwolą naszym wspólnym wrogom na wykorzystanie go przeciwko Polsce i Ukrainie".

"W przededniu wydarzeń rocznicowych, które od lipca rozpoczną się w obu krajach, apelujemy o powrót do tradycji wspólnych odezw parlamentarnych, które nie będą dzielić, lecz jednoczyć nas w pokucie i przebaczeniu. Kierując się duchem braterstwa nawołujemy o ustanowienie wspólnego dnia pamięci ofiar naszej przeszłości oraz wiary w to, że zło nigdy nie powróci" - czytamy

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • jarema 2016-06-03 14:52:26
  Do Iwona: Nie widzisz, że kpią z nas w żywe oczy? Im nie chodzi o wybaczenie tylko o naszą amnezję, bo obawiają się że jak sobie przypomnimy o ludobójstwie to poprzemy sowietów w ich słusznym tępieniu banderowców!
 • Wołyń_pamiętamy 2016-06-03 14:47:19
  Wybaczymy po wbiciu na pal ostatniego banderowcy, do reszty Ukraińców nic nie mamy!
 • Iwona 2016-06-03 10:32:35
  JESTEM CAŁKOWICIE ZA TAKIM ROZWIĄZANIEM!!!Bardzo UCZCIWE PODEJŚCIE UKRAINY DO PROBLEMU I PODAJĄ RĘKĘ DO ZGODY I WSPÓŁPRACY!!! MAM NADZIEJĘ ZE RZĄD POLSKI PRZYCHYLI SIĘ DO TEJ PROŚBY!!! ESKALOWANIE TEGO PROBLEMU NIE PRZYNIESIE NIKOMU POŹYTKU ! SKRZYSTAJĄ TYLKO NASI ODWIECZNI WROGOWI ( NIEMCY ROSJA) KTÓRZY NAS NIGDY NIE PRZEPROSZĄ ZA NAPAŚĆ NAJAZD OKUPACJĘ MORD I GWAŁT NA NASZYM KRAJU!!! WYMORDOWALI MILONY I NIKT W POLSCE NIE ROBI Z TEGO PROBLEMU- "NIC SIĘ NIE STAŁO POLACY-TUSK"NIEMCY I ROSJA JESTEM OK. "CACY"!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA