REKLAMA

Ukraina. Blok Poroszenki nawołuje do konstruktywnego dialogu z Polską

  • Autor: PAP/rs
  • 02 lutego 2018 19:50
Ukraina. Blok Poroszenki nawołuje do konstruktywnego dialogu z Polską Prezydencki Blok Petra Poroszenki zaapelował do polskiego Sejmu i Senatu o powrót do dialogu na rzecz ustanowienia historycznej sprawiedliwości i prawdy. (Fot. Shutterstock.com)

Prezydencki Blok Petra Poroszenki, główne ugrupowanie w Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy, zaapelowało w piątek do polskiego Sejmu i Senatu o „powrót do konstruktywnego dialogu na rzecz ustanowienia historycznej sprawiedliwości i prawdy”. W ustawie o IPN znalazły się przepisy, które mają umożliwić wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów

"Nasze państwa powinny kroczyć drogą współpracy, a nie sztucznie wywoływanych kryzysów" - napisali deputowani Bloku.

W ich ocenie nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która przewiduje karanie za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów, jest szkodliwa. "Ustawa ta przeczy zasadom demokracji, wzmacnia cenzurę, ogranicza wolność słowa i podsyca antyukraińskie nastroje, przez co stwarza zagrożenie dla obywateli ukraińskich, którzy uczą się i pracują w Polsce" - czytamy.

"Historia naszych krajów jest ze sobą ściśle powiązana od stuleci i każdy może w niej znaleźć zarówno przyczyny dla wzajemnych oskarżeń, jak i sprawy, które nas łączą. Jednostronne traktowanie historii, w którym zaprzecza się własnym winom i przypisuje się (innym - PAP) subiektywne interpretacje faktów historycznych, jest zagrożeniem dla dalszego rozwoju relacji między sąsiadami" - oświadczyli deputowani Bloku Poroszenki.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

W ustawie znalazły się przepisy, które mają umożliwić wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów, także zbrodniom ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Krynicki 2018-02-02 22:51:17
    Ukraina to kraj oszalałych banderowców, ( wiem byłem nie tak dawno) to ludzie, dla których Polska i Polacy to jak kolka w oku, gdyby im tylko dac możliwości pozwolić.... dlatego też, łańcuch i to krótki, dystans i przyglądanie się tej nacji w dzień i w nocy.... i Jeszcze jedno, nie jestem narodowcem , nacjonalistą czy innych świrem, jestem zwykłym Polakiem, patriotą we właściwym tego słowa znaczeniu !!!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA