REKLAMA

Ukraina: Deputowani oburzeni projektem pomnika zbrodni wołyńskiej w Toruniu

  • Autor: PAP/JS
  • 22 grudnia 2017 19:28
Ukraina: Deputowani oburzeni projektem pomnika zbrodni wołyńskiej w Toruniu Deputowani przypomnieli, że pomnik, który miałby stanąć w Parku Pamięci Narodowej w Toruniu, pierwotnie miał być umieszczony w Jeleniej Górze, jednak władze tego miasta nie zgodziły się na ten monument (fot. pixabay.com)

Deputowani Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy wyrazili oburzenie w związku z planami umieszczenia w Toruniu pomnika ofiar zbrodni wołyńskiej. Projekt nazwali prowokacją, która uderza w porozumienie ukraińsko-polskie.

Oświadczenie w tej sprawie opublikowali współprzewodniczący grupy ds. współpracy parlamentarnej z Polską Oksana Jurynec i Mykoła Kniażycki.

"Oceniamy tę inicjatywę, jako świadomą prowokację polityczną, której celem jest poniżenie godności narodu ukraińskiego, pogłębienie rozbratu (między narodami - red.) oraz zniszczenie pozytywnych rezultatów pojednania między naszymi narodami, do którego nawoływał papież Jan Paweł II" - napisali.

Deputowani przypomnieli, że pomnik, który miałby stanąć w Parku Pamięci Narodowej w Toruniu, pierwotnie miał być umieszczony w Jeleniej Górze, jednak władze tego miasta nie zgodziły się na ten monument - jak zaznaczyli - "przez jego skandaliczną formę". "Bez sukcesu zakończyły się także dążenia organizacji antyukraińskich do ustawienia pomnika w innych polskich miastach" - czytamy w oświadczeniu.

Jurynec i Kniażycki przypomnieli, że działający w Toruniu instytut im. św. Jana Pawła II "Pamięć i Tożsamość" wystąpił z inicjatywą honorowania Ukraińców, którzy ratowali Polaków przed UPA. "Dziś stało się jasne, że ta niby szlachetna inicjatywa ma po prostu +przykryć+ sprawę wspomnianego pomnika" - stwierdzili autorzy oświadczenia. .

Deputowani ukraińskiego parlamentu uważają, że pomnik, który chce umieścić w Toruniu ojciec Tadeusz Rydzyk, przeniesie Polaków i Ukraińców w "orwellowski świat odwróconych pojęć", w którym pod instytutem imienia Jana Pawła II rozpala się konflikty na tle narodowościowym.

"Dla nas oczywiste jest, że takie inicjatywy są elementem wojny hybrydowej prowadzonej przeciwko Ukrainie i całemu narodowi ukraińskiemu, którą od lat prowadzą w Polsce siły antyukraińskie i rosyjska piąta kolumna" - czytamy.

Jurynec i Kniażycki zwrócili się także do nuncjuszy apostolskich na Ukrainie i w Polsce z prośbą, by przeciwstawili się projektowi "skandalicznego pomnika" w Toruniu.

Projekt pomnika zbrodni wołyńskiej, który ma stanąć w Toruniu, przedstawia m.in. dziecięce głowy wbite na sztachety płotu oraz dziecko nabite na widły, które mogą kojarzyć się z herbem Ukrainy, tryzubem.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Rezuny szybciej zaciukają 2017-12-22 23:15:32
    Na kresach wschodnich Skarb Narodów się oddala.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA