REKLAMA

Ukraiński IPN odpowiada polskim posłom. Trwa konflikt o interpretację historii

 • Autor: GP
 • 23 czerwca 2016 09:11
Ukraiński IPN odpowiada polskim posłom. Trwa konflikt o interpretację historii Historyczne zdjęcie przedstawia bojowników UPA. (fot.:wikipedia.org/domena publiczna)

• Polskim politykom z PiS odpowiedział w liście Wołodymyr Wiatrowycz, urzędnik ukraiński odpowiedzialny za działanie ukraińskiego IPN.
• Wiatrowycz nie zgadza się na generalizację, jaką polska wizja historii nakłada na Ukraińską Powstańczą Armię (UPA).
• Spór o interpretację historii między Polakami a Ukraińcami trwa i nabiera na sile wraz ze zbliżającą się rocznicą Rzezi Wołyńskiej.

Wołodymyr Wiatrowycz, ukraiński historyk i badacz ruchów niepodległościowych naszego wschodniego sąsiada, a także przewodniczący Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej odpowiedział polskim posłom.

W poniedziałek (20 czerwca) poseł Michał Dworczyk odczytywał w Kijowie list skierowany do władz Ukrainy. Dworczyk, jak i inni posłowie i senatorowie PiS w tym apelu związanym z nadchodzącą siedemdziesiątą trzecią rocznicą zbrodni wołyńskiej, wzywali do ustanowienia wspólnego dnia pamięci konfliktów ukraińsko-polskich na rzecz wzajemnego pojednania.

Wiatrowycz pisał w swojej ostatniej odpowiedzi, że polscy politycy i historycy uparcie nie chcą zrozumieć, że szacunek wobec Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i na Ukrainie nie ma żadnych antypolskich konotacji.

Czytaj: Rok 2017 rokiem Piłsudskiego

- Ukraińscy powstańcy uważani są za bohaterów nie za sprawą ich udziału w konflikcie polsko-ukraińskim, lecz z racji zaciętej (...) walki przeciwko reżimowi komunistycznemu - napisał szef ukraińskiej państwowej instytucji badawczej.

UPA to ważna część nowoczesnej tożsamości Ukrainy i Ukraińców, polskie akcenty w ocenie tej organizacji, która miała udział w zbrodniach na Polakach w XX wieku, pozostają sporne w wizji historii obu narodów.

Wiatrowycz oświadczył, że on i jego rodacy są świadomi, iż w szeregach UPA byli ludzie, którzy odpowiedzialni są za zbrodnie wojenne.

- Zabijanie przez ukraińskich powstańców cywilnych Polaków jest właśnie taką zbrodnią, tak samo jak zbrodnią jest zabijanie cywilnych Ukraińców przez polskie podziemie. Jednak istnienie takich faktów nie daje podstaw, by nazywać UPA czy Armię Krajową formacjami zbrodniczymi - konstatował w swojej odpowiedzi do polskich polityków ukraiński historyk.

- Od tezy o potępieniu UPA jako formacji zbrodniczej zbliżamy się do tego, na czym swe wysiłki skupia Kreml: potępienia walki wyzwoleńczej Ukraińców, a zatem delegitymizacji współczesnego państwa ukraińskiego - oświadczył nawiązując do konfliktu, który rozgrywa się od dwóch lat na granicy Ukrainy i Rosji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (3 komentarzy)

 • feniks 2016-06-23 12:23:49
  Do jasen: Jeżeli na naszym Wołyniu byliśmy wobec ludności autochtonicznej, ukraińskiej czy jakiejkolwiek innej, okupantami i jeśli to rzeczywiście tym wrażliwym ludziom aż tak dolegało, to po co kilka milionów Ukraińców przyjechało do Polski pracować na czarno i poddać się dobrowolnej okupacji? Gdyby Wołyń był nadal nasz, nie musieliby wyjeżdżać z domu do pracy "u polskiego pana", bo mieliby go na miejscu.
 • feniks 2016-06-23 12:15:02
  Opierając swoją tożsamość narodową na gloryfikacji zwyrodnialców Ukraińcy potwierdzają słuszność tezy Kremla, że Ukraina na suwerenność nie zasługuje. A swoją drogą z rosyjskimi komunistami walczył także Hitler, więc niech może i jego dołączą do panteonu swoich bohaterów.
 • jasen 2016-06-23 11:56:49
  Zachowanie posła Dworczyka i posłów PiS jest żenujące. Odtrącenie ręki wyciągniętej przez Ukraińców do zgody i atakowanie ich rok w rok przy okazji kolejnej rocznicy tragedii wołyńskiej kolejną wersją sejmowej rezolucji, w czasie kiedy Ukraina toczy nierówną walkę w obronie swojej ojczyzny przed agresją Rosji, świadczy o całkowitej niedojrzałości politycznej tego ugrupowania. A może tak zamiast rezolucji przypominającej do znudzenia o tym co było złego między naszymi narodami, zacząć myśleć pozytywnie, patrząc w przyszłość!? Np. zaproponować Ukraińcom kupno transporterów opancerzonych Rosomak czy nowoczesnych systemów łączności, znieść wizy, albo przynajmniej wprowadzić za nie symboliczne opłaty, zapraszać ukraińską młodzież do studiowania na polskich uczelniach? Poza tym aż się prosi o odrobinę pokory wobec wspólnej polsko-ukraińskiej historii, widzianej nieco szerzej niż tylko przez pryzmat "rzezi wołyńskiej". Posłowie PiS zapominają, że Polacy na Wołyniu, na Kresach, dla Ukraińców byli po prostu okupantami, zaborcami. Lepszymi od rosyjskiego czy niemieckiego, ale tak właśnie są przez nich postrzegani i opisywani w podręcznikach historii. Kresy, z ich wspaniałymi pałacami, dworkami, folwarkami, to była klasyczna kolonia, tyle że zamiast Murzynów na ich utrzymanie pracowało 5 mln. ukraińskich parobków. Lata upokarzania "ukraińskiego chama", zniszczenia odradzającej się państwowości ukraińskiej w 1918 r., likwidowania szkół ukraińskich (lex Grabski), pacyfikowania wsi przez dzielnych ułanów, a w końcu, tuż przed wojną samobójczej akcji zrujnowania kilkuset cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie, zaowocował tym o czym piszą właśnie posłowie PiS w swojej rezolucji. Szkoda, że tylko wybiórczo. P.S. Słuchałem wczoraj w TV wypowiedzi posła Dworczyka, jak bez z mrużenia oka mówił o tym, że w przeciwieństwie do Ukrainy, w Polsce nie upamiętnia się zbrodniarzy. Pragnę przypomnieć, że w ub. roku Sejm przyjął rezolucję upamiętniającą, jako "żołnierzy niezłomnych" formację NSZ, której członkowie zamordowali po 1944 r. w Polsce więcej Ukraińców, Białorusinów i Żydów niż oddziały UPA Polaków na tym samym terenie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA