REKLAMA

Upływa kadencja sędziego TK. Kto zajmie jego miejsce?

  • Autor: PAP/JS
  • 24 marca 2016 18:03
Upływa kadencja sędziego TK. Kto zajmie jego miejsce? Kadencja sędziego TK Mirosława Granata kończy się 27 kwietnia (fot. Adrian Grycuk/wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl)

• Platforma, Nowoczesna i PSL nie zgłoszą kandydata do Trybunału Konstytucyjnego na miejsce, które się zwolni, gdy upłynie kadencja jednego z sędziów.
• Kukiz'15 nie podjął jeszcze decyzji, a PiS rozważa kilka osób, które mogą zostać kandydatem tej partii.
• Kadencja sędziego TK Mirosława Granata kończy się 27 kwietnia.
• Termin na zgłaszania kandydatur na jego następcę upływa we wtorek (29 marca).

Rzecznik klubu PiS Beata Mazurek powiedziała, że PiS na razie rozważa kilka kandydatur. "Decyzję podejmiemy do końca tygodnia" - dodała.

Poseł PiS Jacek Sasin pytany przez dziennikarzy w Sejmie o wybór następcy sędziego Granata podkreślił, że zostanie on wybrany na podstawie nowelizacji ustawy o TK z grudnia. "Nie ma innej możliwości. Mamy taki stan prawny: jest ustawa o TK, która uszczegóławia sposób wyboru sędziów Trybunału przez parlament" - mówił. "Ta ustawa - wbrew temu, co twierdzi opozycja - nie została skutecznie zakwestionowana przez TK, ponieważ nie zapadł oparty o przepisy prawa wyrok w tej sprawie, więc ustawa w dalszym ciągu obowiązuje, cieszy się domniemaniem konstytucyjności i nie ma dzisiaj innego sposobu wyboru sędziów" - podkreślił Sasin. W jego ocenie odstępstwo od tego byłoby brutalnym złamaniem prawa.

Kandydata do TK nie zamierza zgłaszać PO. "Jeżeli ktoś naprawdę myśli o znalezieniu kompromisu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, to miejsce (po Granacie - PAP) nie powinno być obsadzane do czasu rozwiązania sporu. Mamy nadmiarowo wybranych trzech sędziów przez PiS i z tej grupy należałoby ich przyjmować" - powiedział w czwartek PAP szef klubu PO Sławomir Neumann.

Polityk jest zdania, że prezydent Andrzej Duda powinien przyjąć ślubowanie od trzech sędziów wybranych jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu (chodzi o profesorów: Romana Hausera, Krzysztofa Ślebzaka i Andrzeja Jakubeckiego), a kolejne wakaty w TK obsadzać tymi sędziami, których wskazał PiS. To sędziowie: Henryk Cioch, Lech Morawski i Mariusz Muszyński.

Czytaj też: Wpadka Ziobry: Konstytucjonaliści, którzy nie są konstytucjonalistami i opinie, które nie zostały sporządzone

Swojej propozycji nie będą też przedstawiać ludowcy. Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w czwartek PAP, że jego partia nie będzie zgłaszać kandydata do TK.

Z kolei lider Nowoczesnej Ryszard Petru przedstawił propozycję kompromisu ws. TK. Zaznaczył przy tym, że podstawowym warunkiem rozwiązania konfliktu wokół Trybunału musi być opublikowanie w Dzienniku Ustaw wyroku TK z 9 marca br. W ocenie Petru kluby parlamentarne nie powinny zgłaszać kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Piast 2016-03-24 23:34:06
    Najlepszym ekspertem w tej sprawie jest poseł Piotrowicz. Został wychowany w znakomitej szkole prawnej u tow. Kruczka z PZPR. Czemu nie eksponuje się tego wybitnego autorytetu.
  • PiS Hańba i Wstyd! 2016-03-24 19:10:36
    Ustawę grudniową PiS możecie wsadzić sobie w chu.zmiany ustrojowe w niej zawarte są nie zgodne z Konstytucją RP, nie macie 2/3 do zmian ustrojowych Konstytucji, skoro problem z liczeniem zalecam wrócić się do nauczania początkowego i zwrócenie mandatu poselskiego.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA