REKLAMA

Urlopy dla poratowania zdrowia dla nauczycieli: Ministerstwo opublikuje rozporządzenie

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl (Katarzyna Domagała-Szymonek)/AT
  • 12 stycznia 2018 07:50
Urlopy dla poratowania zdrowia dla nauczycieli: Ministerstwo opublikuje rozporządzenie W rozporządzeniu uregulowany zostanie zakres oraz tryb przeprowadzania badania lekarskiego, znajdą się także wzory skierowania na badanie oraz orzeczenia lekarskiego (fot.shutterstock.com)

Ministerstwo Zdrowia zapewniło związki zawodowe, że na dniach opublikuje brakujące rozporządzenie. Mimo to obawy pozostają. – Problem z urlopami jest dużo większy, niż się wydaje – komentują związkowcy.

Dokument ma wejść w życie w dniu publikacji. W rozporządzeniu uregulowany zostanie zakres oraz tryb przeprowadzania badania lekarskiego, znajdą się także wzory skierowania na badanie oraz orzeczenia lekarskiego. Po tym cała procedura powinna ruszyć z kopyta.

– Wiceminister zapewnił nas, że opublikowanie rozporządzenia to kwestia dni – komentuje Zbigniew Świerczek, wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Jednocześnie – jak dodaje – potwierdził opinię związków, że potencjalne zagrożenia dla nauczycieli, jakie przyniosły obowiązujące od 1 stycznia przepisy o udzielaniu urlopów dla poratowania zdrowia, można rozwiązać jedynie poprzez naniesienie zmian w Karcie Nauczyciela.

– Problem jest dużo większy, niż się wydaje – uważa Sławomir Wittkowicz, szef branży oświaty i nauki Forum Związków Zawodowych. Jak wyjaśnia, jedna z najważniejszych kwestii dotyczy formy współpracy szkół i lekarzy medycyny pracy, którzy od 2018 roku wydają decyzje o przyznaniu nauczycielom urlopu. By to robić, mają mieć podpisaną umowę ze szkołą.

Zdaniem związkowców to może wpłynąć na ich ogląd, bowiem nie chcąc stracić dodatkowego zarobku, niechętnie będą kierowali nauczycieli na roczną przerwę dla zdrowia.

Inna problematyczna sprawa to właśnie same odwołania. Pojawia się pytanie na jakiej podstawie dyrektor, który już wcześniej wydał skierowanie do lekarza, będzie się mógł odwołać od jego decyzji?

Ostatni problem to katalog schorzeń, jakie uprawniają pedagogów do skorzystania z tej formy urlopu. Od nowego roku urlop zdrowotny będzie udzielany nauczycielowi „w celu leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy mogą odgrywać istotną rolę”.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • korina 2018-01-12 19:59:12
    Powinni przywrócić możliwość przechodzenia na emeryturę po 30 latach pracy bez względu na wiek. Głosowałam na PiS, bo obiecywali powrót do poprzedniego wieku emerytalnego. Podobno prawo nie działa wstecz. A dla nauczycieli działa? W tym zawodzie potrzebna jest świeżość, ochota do pracy, a nie starsze panie, które tylko marzą, aby usiąść i blokują miejsca pracy młodym dziewczynom po studiach. Naprawdę poszłabym w tej chwili na emeryturę, bo mam dość. PiS nas oszukał. Już teraz na nich nie zagłosuję. Wielu nauczycieli ma takie zdanie. Poszłam do tego zawodu z prawem, o którym mówię, a potem je zabrano.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA