REKLAMA

Ustawa 2.0, rektor SWPS: Ustawa o szkolnictwie wyższym daje szanse aktywnym uczelniom

  • Autor: PAP/AT
  • 20 września 2017 12:19
Ustawa 2.0, rektor SWPS: Ustawa o szkolnictwie wyższym daje szanse aktywnym uczelniom Niezależnie od tego, jaką uczelnię reprezentujemy, to będziemy mieli możliwość większej autonomii w kształtowaniu kierunków studiów i kształtowania obszarów badań - powiedział rektor Uniwersytetu SWPS (Roman Cieślak, fot.swps.pl)

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym była wyczekiwana przez środowisko naukowe i przez nie wypracowywana - powiedział w czasie Narodowego Kongresu Nauki rektor Uniwersytetu SWPS prof. Roman Cieślak.

• Projekt ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce to kompromis, który daje szansę na rozwój aktywnych uczelni publicznych i niepublicznych - powiedział Cieślak.

• Wśród pozytywnych zapisów w projekcie Ustawy 2.0 wymienił większą samorządność uczelni.

• Wskazał również uproszczenie tzw. strumieni finansowania.

• Jednak uczelnie niepubliczne w dalszym ciągu nie będą miały dostępu do dotacji na aktywność dydaktyczną - zaznaczył.

Prof. Cieślak zaznaczył, że nowa ustawa o szkolnictwie wyższym była wyczekiwana przez środowisko naukowe i przez nie wypracowywana. "Czy efekty są dokładnie takie, jakich spodziewaliśmy się? Na pewno nie w 100 proc. dla wszystkich, na pewno nie w 100 proc. dla uczelni niepublicznych" - podkreślił.

Czytaj tez: Gowin odważnie o reformie nauki: Moje projekty popiera również opozycja

"Jest to kompromis, zdecydowanie. Kompromis, który daje szansę na rozwój tym uczelniom, które będą aktywne. Myślę, że zarówno aktywnych w sektorze uczelni publicznych i niepublicznych" - stwierdził rektor.

Czytaj też: Nowe programy i więcej pieniędzy dla uczelni

Wśród pozytywnych zapisów w projekcie Ustawy 2.0 wymienił większą samorządność uczelni. "Niezależnie od tego, jaką uczelnię reprezentujemy, to będziemy mieli możliwość większej autonomii w kształtowaniu kierunków studiów i kształtowania obszarów badań pod warunkiem, że jesteśmy dobrze oceniani pod względem aktywności naukowej" - mówił rektor.

Jako zaletę w zapisach projektu wskazał również uproszczenie tzw. strumieni finansowania. Jednak uczelnie niepubliczne w dalszym ciągu nie będą miały dostępu do dotacji na aktywność dydaktyczną.

Czytaj też: Uczelnie wprowadzą egzaminy wstępne

"Uważam to, od wielu lat o tym mówię, za niesprawiedliwe pod względem społecznym. Nasi studenci nie dość, że płacą czesne, to płacą jeszcze podatki, z których (...) opłacany jest budżet na studia publiczne. Pod tym względem nie ma rewolucji, ale też nie ma większej dyskryminacji niż jest obecnie" - powiedział prof. Cieślak.

Czytaj też: Koniec zaocznych studiów, stypendia dla każdego i dłuższy czas studiowania

Uczelnie niepubliczne będą mogły wedle zapisów projektu prowadzić studia doktoranckie - podobnie jak uczelnie publiczne (o ile będą miały odpowiedni poziom rozwoju naukowego). Będą to szkoły doktorskie. "To będzie także finansowane ze środków publicznych, więc to jest dobre rozwiązanie, bo promujemy jakość (...) Z tego jestem bardzo zadowolony" - podkreślił rektor.

Jako istotną inicjatywę wskazał również uniwersytety badawcze. "Myślę, że wiele uczelni niepublicznych będzie tym mechanizmem zainteresowanych" - stwierdził prof. Cieślak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA