REKLAMA

Ustawa dotycząca obniżenia wieku emerytalnego będzie przyjęta do końca roku

  • Autor: PAP/JS
  • 13 czerwca 2016 13:55
Ustawa dotycząca obniżenia wieku emerytalnego będzie przyjęta do końca roku Premier zapewniła, że prace nad projektem cały czas trwają (fot. pixabay.com)

Myślę, że do końca roku zostanie przyjęta ustawa dotycząca obniżenia wieku emerytalnego - oświadczyła premier Beata Szydło na konferencji prasowej.

"Chcemy, by do końca tego roku zostało przyjęte zobowiązanie - które podjęliśmy w kampanii wyborczej, które jest zapisane w programie Prawa i Sprawiedliwości, które jest również zobowiązaniem przyjętym przez pana prezydenta Andrzeja Dudę, pod którym podpisuje się w tej chwili rząd Prawa i Sprawiedliwości, rząd Zjednoczonej Prawicy - dotyczące obniżenia wieku emerytalnego" - powiedziała szefowa rządu, odpowiadając na pytanie dziennikarzy.

Czytaj też: KE do środy oczekuje od Polski odpowiedzi na opinię ws. praworządności. Szydło odpowiada

Jak mówiła, prace nad projektem w tej sprawie trwają. "Ustawa złożona przez pana prezydenta jest w tej chwili w sejmowej komisji. Myślę, że do końca roku - tak, jak zapowiadaliśmy już wielokrotnie - zostanie ona przyjęta. Jeżeli zostanie ona przyjęta, to oczywiście odpowiednie skutki będą musiały być założone w budżecie. Ale jesteśmy dopiero na początku tych prac budżetowych, więc wszystko przed nami. Jutro rozmawiamy o założeniach (budżetu)" - oświadczyła premier.

Obecnie w Sejmie trwają prace nad prezydenckim projektem dotyczącym zmian w systemie emerytalnym. Propozycja prezydenta Andrzeja Dudy przywracająca niższy wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn (obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat, niezależnie od płci) - trafiła w marcu do specjalnej sejmowej podkomisji.

Wspólne stanowisko w sprawie prezydenckiego projektu i rozszerzenia jego zapisów o prawo do emerytury wynikającej ze stażu pracy, przyjęli w lutym związkowcy. Zgodnie ze wspólną deklaracją Solidarności, OPZZ i FZZ obniżony wiek emerytalny - jak w prezydenckim projekcie - powinien wynosić 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Związki chcą możliwości przechodzenia na emeryturę niezależnie od wieku, po przepracowaniu 35-letniego okresu składkowego dla kobiet i 40-letniego dla mężczyzn.

Na początku kwietnia podczas rozmów autonomicznych - związkowców i pracodawców w zespole Rady ds. ubezpieczeń społecznych - ustalono i wstępnie sygnowano przez ekspertów wersję, zgodnie z którą wiek emerytalny byłby obniżony, ale wyniósłby 61 lat dla kobiet i 66 dla mężczyzn.

Niezależnie od tego we wstępnych pracach strony społecznej w zespole zaproponowano, aby wprowadzić zasadę dotyczącą stażu pracy w wersji związkowej - 35 i 40 lat okresów składkowych, jeśli zewidencjonowany kapitał zebrany przez ubezpieczonego pozwala na wyliczenie świadczenia w wysokości 130 proc. najniższej emerytury. Pracodawcy jednak ostatecznie nie poparli tego rozwiązania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Wiesław 2016-06-13 15:46:52
    Jak długo mam jeszcze tyrać na tych co odeszli po 15 latach pracy na emeryturę.Mam 62 lata i 44 lata pracy.Czy to sprawiedliwe?
  • jaś 2016-06-13 15:23:51
    Platformie Obywatelskiej wystarczyły dwa tygodnie, by podnieść wiek emerytalny. Dnia 27-04-2012 odbyło się pierwsze czytanie projektu w Sejmie, a 11-05-2012 Sejm przyjął ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. poz. 637) Mam 47 lat i 10 m-cy pracy fizycznej, same składkowe (pracuję bez przerwy od 17-go roku życia, od 01.08.1968 r.) a do pełnej emerytury rząd PO - PSL, przy poparciu byłego prezydenta, każe mi pracować jeszcze przez prawie 2 lata. Razem 49 lat i 9 m-cy. W takim tempie, jak to robi obecny rząd, to ja nigdy nie doczekam się do emerytury.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA