REKLAMA

Ustawa metropolitalna, PO: PiS gra na opóźnienie. Budka i Wójcik apelują o "otrzeźwienie"

  • Autor: GP
  • 23 stycznia 2017 14:02
Ustawa metropolitalna, PO: PiS gra na opóźnienie. Budka i Wójcik apelują o "otrzeźwienie" Marek Wójcik (PO) stara się o metropolię, bo jest posłem z Katowic. (fot.:marekwojcik.pl)

• Posłowie PO, Marek Wójcik i Borys Budka będą zabiegać, by ustawa metropolitalna znalazła się w porządku obrad Sejmu w środę (25 stycznia). To ustawa, która ma ułatwić działanie dużych aglomeracji, takich jak Górnośląski Okręg Przemysłowy (GOP).
• Dla działaczy PO terminy zapisane w prawie, związane z ustawą metropolitalną, są już nie do zrealizowania.
• Wtórował im marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.
• Borys Budka obawia się, że ustawa metropolitalna ma paść ofiarą wojny PiS z opozycją i samorządem, być dowodem na niezdarność samorządu, gdy to PiS ją opóźnia.

Posłowie Marek Wójcik (PO) i Borys Budka (PO) byli w Katowicach. W poniedziałek (23 stycznia) przekonywali, by ustawa metropolitalna najszybciej znalazła się w porządku obrad środowego posiedzenia Sejmu.

Posłowie mocno zaakcentowali, że PiS niejednoznacznie zachowuje się wobec inicjatywy śląskich samorządowców, co grozi sabotażem pomysłu, który ma usprawnić działanie jednej z najbardziej ludnych części kraju.

- Prace w Sejmie nad ustawą się jeszcze nie rozpoczęły a za dwa i pół miesiąca ma być wydane rozporządzenie tworzące metropolię - mówił poseł Wójcik. Za realizację metropolii odpowiada resort ministra Mariusza Błaszczaka. - To termin nie do zrealizowania - dodawał.

Czytaj: Mariusz Błaszczak skrytykował wyrok sądowy za zakłócanie spotkania

Należy mieć na uwadze, że zgodnie z proponowanymi przez PiS regulacjami, Katowice będą musiały przygotować wniosek o powołanie metropolii w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym (GOP).

PO chce wprowadzić ustawę pod obrady szybko, już w środę

- Konsultacje tego wniosku, uchwały do niego konieczne - dodawał jeszcze Wójcik, to około 20 uchwał miejskich - to kilka tygodni, termin nierealny. Będziemy zabiegali (w Warszawie) o to, by nowa ustawa metropolitalna pojawiła się w porządku najbliższego posiedzenia Sejmu - nakreślił, jak ma wyglądać działanie śląskiej Platformy w najbliższych dniach. Sejm wraca do pracy 25 stycznia. W poniedziałek (23 stycznia) prace izby nie przewidywały wprowadzenia pod obrady ustawy metropolitalnej.

Czytaj: Sejm zaczyna obrady w środę, oto co zaplanowano na Wiejskiej

- Będziemy też zabiegać o zmianę terminu dotyczącego omawianego rozporządzenia - dodawał jeszcze Wójcik, który jest zdeterminowany, by ustawa metropolitalna weszła w życie.

PO wietrzy front walki z samorządem

Według PO wszystko wskazuje na to, że PiS gra na opóźnienie stworzenia metropolii i tym samym chce mieć pretekst, by obarczyć odpowiedzialnością samorząd regionu.

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, który towarzyszył politykom PO w Katowicach, zaznaczał, że metropolia w GOP mogła istnieć od 1 stycznia tego roku. - Gdyby nie polityczna gra, Śląsk byłby bogatszy o 250 milionów złotych.

Ta suma to szacowany zysk z działania ustawy metropolitalnej na 12 miesięcy.

- Ewentualne nowe poprawki do tej ustawy mogą też nas pozbawić metropolii w 2018 roku - dzielił się obawami z dziennikarzami Saługa. Zaakcentował, jak ważna jest inicjatywa metropolii dla Śląska.

Dwukadencyjność też stanie na przeszkodzie

Dla Marszałka Saługi także propozycje ograniczenia kadencyjności w samorządach to zły pomysł. Tę propozycję w połowie stycznia zarysował Jarosław Kaczyński. Jej kształt nie jest do końca znany, bo nie ma projektu zmian w ordynacji samorządowej, ale wiele środowisk obawia się zakazu startu w wyborach w 2018 roku już urzędujących samorządowców. 

Sprawa metropolii interesuje Borysa Budkę, bo jako "cień" Mariusza Błaszczaka komentuje on jego działania w MSWiA w ramach rządu cieni PO, źródło: PO/twitter.com

- Zgodnie z deklaracjami prezesa PiS, 10 z 14 samorządowców Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, nie będzie mogło startować w wyborach - zaznaczył Saługa. - A to oni mają tworzyć metropolię. Grozi nam pat prawny - konkludował samorządowiec.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA