REKLAMA

Ustawa metropolitalna znów odpływa?

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 09 grudnia 2016 12:44
Ustawa metropolitalna znów odpływa? Sercem przyszłej metropolii będą Katowice. (fot. PTWP)

• Praktycznie nie ma szans, aby jeszcze w tym roku Sejm przyjął ustawę o związku metropolitalnym w województwie śląskim.
• W porządku ostatniego tegorocznego posiedzeniu Sejmu nie ma ani słowa na temat tego projektu.
• Zdaniem opozycji oznacza to, że w obrębie partii rządzącej nie ma jednomyślności co do rządowego projektu ustawy.

Kiedy pod koniec września rząd Beaty Szydło przyjął projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim wydawało się, że jego skierowanie do Sejmu jest tylko kwestią czasu. Na łamach regionalnych mediów wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przekonywał, że ustawa powinna być uchwalona przez Sejm i podpisana przez prezydenta do końca roku. Tak się jednak nie stanie.

W harmonogramie przyszłotygodniowego, ostatniego w tym roku, posiedzenia Sejmu nie ma o projekcie ustawy metropolitalnej ani słowa. Co prawda jeden z polityków PiS nieoficjalnie przekazał nam, że projekt powinien zostać „dopisany” do porządku obrad, ale z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji nie wynika, aby projekt w ogóle został skierowany do Sejmu.

- W całej mojej działalności parlamentarnej nie spotkałem się z sytuacją, aby jakiś projekt przyjęty prze rząd tak długo czekał na przesłanie do Sejmu. To może świadczyć o tym, że wśród posłów PiS nie ma jednomyślności względem projektu ustawy metropolitalnej – komentuje poseł Marek Wójcik (PO), który w ubiegłej kadencji Sejmu pilotował pierwszy projekt ustawy metropolitalnej (choć została ona przyjęta przez Sejm i podpisana przez prezydenta, to nie weszła ostatecznie w życie z braku rozporządzeń wykonawczych).

- Nawet jeśli ustawa zostanie przyjęta w styczniu, bądź lutym, to harmonogram może zostać zachowany – uspokaja Wojciech Skrzypek, dyrektor biura Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, który zrzesza 14 miast Górnego Śląska i Zagłębia. Przyznaje jednak, że Związek nie ma żadnych informacji na temat aktualnego statusu projektu, ani terminu jego ewentualnego przyjęcia przez Sejm.

Wiecej czytaj na Portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA