REKLAMA

Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych: doczekamy się nowelizacji?

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 27 stycznia 2016 09:01
Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych: doczekamy się nowelizacji? Zmiany w przepisach miałyby zapewnić sprawne działanie służb odpowiedzialnych za utrzymanie porządku i bezpieczeństwa w zakresie stwierdzenia zgonu oraz pieczy nad zwłokami (fot.fotolia)

• Resort Zdrowia przyznaje, że przepisy ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz jej akty wykonawcze budzą wątpliwości i wymagają doprecyzowania.
• Nowa ustawa ma kompleksowo unormować kwestię stwierdzania zgonu, związaną z tym organizację systemu ochrony zdrowia oraz zasady finansowania osób wykonujących te czynności.
• O zmiany w tym zakresie wielokrotnie apelowały samorządy i rzecznik spraw obywatelskich.

Rzecznik Praw Obywatelskich kilkukrotnie apelował o podjęcie działań legislacyjnych, których następstwo miała stanowić nowelizacja ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 sierpnia 1961 r.w sprawie stwierdzenia zgonu i jego przyczyny.

- Czynności stwierdzenia zgonu i jego przyczyn oraz wystawienie karty zgonu nie wypełniają wymogów definicji świadczenia zdrowotnego. Wobec czego brakuje systemowych zasad rozliczeń i finansowania czynności stwierdzenia zgonu – czytamy w wystąpieniu RPO do ministerstwa zdrowia z ubiegłego roku.

Bulwersujące sytuacje, samorządy biorą sprawy w swoje ręce

Jak podkreśla dr Aleksandra Wentkowska, pełnomocnik terenowy RPO w Katowicach, kolejne kontrowersyjne informacje oraz pojawiające się w praktyce ratowniczej problemy skłaniają do postawienia pytania o kompleksowość obowiązujących regulacji prawnych oraz pilnego przyjęcia rozwiązań funkcjonujących w innych państwach w postaci instytucji kornera lub lekarza orzecznika.

Czytaj całość na www.portalsamorzadowy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA