REKLAMA

Ustawa o cmetarzach, zmiany: Będzie można rozsypać prochy zmarłego

  • Autor: PAP/AT
  • 19 września 2017 07:06
Ustawa o cmetarzach, zmiany: Będzie można rozsypać prochy zmarłego Zmiany na cmenatrzach: Dopuszczalne stanie się rozsypywanie prochów zmarłych (fot.pixabay.com)

Rząd chce wprowadzić zmiany w ustawie o cmentarzach i pochówku zmarłych. Dopuszczalne będą ogrody pamięci i rozsypanie prochów nad morzem.

Rząd chce rewolucji w ustawie o cmentarzach. Dopuszczalne stanie się rozsypywanie prochów - pisze "Rzeczpospolita".

Obecnie taka forma pochówku jest w Polsce nielegalna. Ma się to zmienić. Ministerstwo Zdrowia, a w praktyce - Główny Inspektorat Sanitarny (GIS), przygotowało zmiany w ustawie o cmentarzach i pochówku zmarłych. Przewiduje się, że ogrody pamięci będą dopuszczalne, podobnie jak rozsypanie prochów nad morzem - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".

Czytaj też: Prezydent wręczy pośmiertne akty mianowania na stopnie generalskie i admiralskie

"Rozważamy regulację prawną form pochówku, które nieformalnie już funkcjonują" - mówi rzecznik GIS Jan Bodnar.

Ogrody pamięci zaczęły powstawać około dziesięciu lat temu. Jest ich kilka, m.in. na Cmentarzu Komunalnym Południowym w podwarszawskim Antoninowie. "Pochówki praktykowano w takich miejscach przez kilkanaście miesięcy, zanim media nagłośniły, że to niezgodne z prawem" - czytamy w artykule.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • maczyk@poczta.onet.pl 2017-09-20 07:58:09
    To również sama ceremonia pogrzebu ulegnie rewolucyjnej zmianie. Funkcja księdza będzie bardzo ograniczona. Może będzie taniej ?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA