REKLAMA

Ustawa o Instytucie Wolności: Zmiany za szybkie i nie do końca przemyślane?

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl (Włodzimierz Kaleta)/AT
  • 11 lipca 2017 13:10
Ustawa o Instytucie Wolności: Zmiany za szybkie i nie do końca przemyślane? - Po raz kolejny, rzutem na taśmę wprowadzane są kluczowe zmiany w ważnych ustawach - mówi Kinga Polubicka, ekspert projektów prawnych Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych o projekcie ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (fot.sejm.gov.pl)

W środę (12 lipca) w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Organizacje pozarządowe miały nadzieję, że Sejm nie zdąży zakończyć prac nad projektem przed przerwą wakacyjną.

• Wygląda na, że marszałek Marek Kuchciński potraktuje priorytetowo projekt ustawy o Instytucie Wolności.

• Według PiS, nowa instytucja ma zarządzać programami wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, działalności pożytku publicznego i wolontariatu. Jej przeciwnicy obawiają się, że taka „centrala” mogłaby rozdawać pieniądze uznaniowo.

• Samorządowcy zaś są poirytowani: twierdzą, że zamiast prac nad rządową strategią wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego zajęto się pracami nad powołaniem instytucji mającej tę strategię budować. A to rozwiązanie godne... Orwella.

- Chcemy, żeby nasza współpraca stworzyła możliwości powstania systemowych ram do dobrego funkcjonowania organizacji. By tych organizacji było jak najwięcej, a każda inicjatywa obywatelska znajdowała zainteresowanie, wsparcie i pomoc - deklarowała premier Beta Szydło podczas spotkań z przedstawicielami organizacji pozarządowych .

- Tylko współpraca administracji państwowej i organizacji pozarządowych może przynieść efekty – podkreśla Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor w biurze pełnomocnika rządu ds. równego traktowania oraz społeczeństwa obywatelskiego. Jego zadaniem było m.in. przygotowanie narodowego programu rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

- Skończyło się na tym, że przez rok żadne prace nie były prowadzone, a zamiast tego zajęto się pracami nad powołaniem instytucji pod dość pompatyczną i udziwnioną nazwą Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Zamiast czasu na analizę raportu z konsultacji, który chcieliśmy dobrze poznać, dostaliśmy informację o skierowaniu ustawy do procedowania w Sejmie – twierdzi w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl Piotr Drygała, reprezentujący samorządowców w Radzie Pożytku Publicznego, naczelnik Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej.

Rada Ministrów przyjęła na posiedzeniu w dniu 27 czerwca 2017 r. projekt ustawy i skierowała go do Sejmu. Według uzasadnienia projektu ustawy Narodowy Instytut Wolności ma zarządzać programami wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, działalności pożytku publicznego i wolontariatu. Dla tego sektora brak jest stabilnego finansowania, co w efekcie sprawia, że jest on słaby ekonomicznie i w części podatny na oligarchizację.

Według planu Instytut miał rozpocząć działalność z początkiem września 2017 r., sprawa nabrała rumieńców bardzo szybko, bo jeszcze tydzień wcześniej (20 czerwca) Adam Lipiński podczas spotkania z wojewódzkimi radami pożytku publicznego zapewniał, że termin wrześniowy w ogóle jest do odrzucenia, a ustawa może być wprowadzona najwcześniej w przyszłym roku.

Efekt? Według naszych rozmówców zmiany są bardzo szybkie, idą w dziwnym kierunku i są nie do końca przemyślane.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Dżem z kaczki 2017-07-11 14:01:23
    Teraz PIS zabiera sie za organizacje pozarządowe. Pomysł aby organizacje POZARZĄDOWE były centralnie kierowane i nadzorowane przez RZĄD, to arcybzdura i sprzeczność wewnętrzna. To że nazywają się rządem, nie daje im prawa do rządzenia wszystkim. Jak w dowcipie, niedługo będzie tak że otwierając słoik z dżemem zobaczymy Kaczyńskiego i jego służących.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA