REKLAMA

Ustawa o IPN, Beata Szydło: Polska to nasz wspólny obowiązek

  • Autor: PAP/AT
  • 05 lutego 2018 08:37
Ustawa o IPN, Beata Szydło: Polska to nasz wspólny obowiązek Nie można kierować się ambicjami i politycznymi sympatiam. Ważne czy bronisz Polski - powiedziała wicepremier (Beata Szydło, fot.premier.gov.pl)

Nieważne czy jesteś z obozu rządzącego, czy opozycji. Ważne czy bronisz Polski. Polska-nasz wspólny obowiązek - napisała na Twitterze wicepremier Beata Szydło.

"Dzisiaj nie można kierować się ambicjami i politycznymi sympatiami. Nieważne czy jesteś z obozu rządzącego, czy opozycji. Ważne czy bronisz Polski. Polska-nasz wspólny obowiązek. Nasza wspólna historia, teraźniejszość i przyszłość. Walczymy o prawdę. Wspieramy rząd @MorawieckiM" - napisała w nocy na Twitterze wicepremier Beata Szydło.

Senat w ubiegłym tygodniu zaakceptował bez poprawek nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Nowelizacja, jeszcze przed poparciem jej przez Senat, wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie. Krytycznie odniosły się do niej władze Izraela. Ambasador Izraela Anna zaapelowała o zmianę nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady". O ponowne przeanalizowanie noweli zaapelował amerykański Departament.

Czytaj tez: Niemcy biorą odpowiedzialność za Holokaust. Wicepremier: Mam nadzieje, że za słowami pójdą czyny

Polskie MSZ wyjaśniało, że celem nowelizacji jest "walka ze wszystkimi formami negowania oraz fałszowania prawdy o Holokauście". Sens wprowadzenia nowych przepisów wyjaśniał też na spotkaniu z zagranicznymi mediami premier Mateusz Morawiecki. Polska nie była współodpowiedzialna za Holokaust i nie pozwolimy używać frazy "polskie obozy śmierci"; popieram ustawę o IPN, ona nie ogranicza wolności słowa - mówił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA