REKLAMA

Ustawa o IPN. Michał Wójcik: cieszę się, że nowela pozwala chronić dobre imię Polski

  • Autor: PAP/KDS
  • 03 marca 2018 09:51
Ustawa o IPN. Michał Wójcik: cieszę się, że nowela pozwala chronić dobre imię Polski Wiceminister sprawiedliwości skomentował wejście w życie ustawy o IPN. (fot.youtube.com)

Cieszę się, że są przepisy, które pozwalają chronić dobre imię Polski - mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik pytany o wykorzystanie przez Redutę Dobrego Imienia noweli ustawy o IPN i złożeniu pozwu przeciwko argentyńskiemu dziennikowi internetowemu Pagina12.

  • Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Nowelizacja weszła w życie w czwartek. 
  • - Bardzo się cieszę, że takie przepisy są, zafunkcjonowały, że chroni się dobre imię narodu polskiego, dobre imię Rzeczypospolitej - komentuje wiceminister, który był gościem Radia ZET.

Reduta Dobrego Imienia (RDI) poinformowała o złożeniu do sądu pozwu przeciwko argentyńskiemu dziennikowi internetowemu Pagina12, wykorzystując nowelę ustawy o IPN. Redakcja w artykule o zbrodni w Jedwabnem wykorzystała zdjęcie pomordowanych polskich żołnierzy podziemia niepodległościowego - podkreślono. Według RDI fotografia została wykonana przez UB i przedstawia żołnierzy z oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja" (patrol "Tygrysa"), poległych 25 lutego 1950 r.; na zdjęciu są: Ildefons Żbikowski "Tygrys", Józef Niski "Brzoza", Henryk Niedziałkowski "Huragan" i Władysław Bukowski "Zapora".

Czytaj więcej: Polacy wolą dialog z Izraelem, niż nowelizację ustawy o IPN

Zdaniem Wójcika przepisy uprawniają do składania takich pozwów i sąd powinien "stwierdzić dopuszczalność" pozwu złożonego przez RDI.

- Bardzo się cieszę, że takie przepisy są, zafunkcjonowały, że chroni się dobre imię narodu polskiego, dobre imię Rzeczypospolitej - uważa wiceminister.

Podkreślił, że nowelizacja ustawy weszła w życie i "nie ma żadnych wątpliwości co do tego". Dodał jednak, że prezydent Andrzej Duda "zaskarżył tę ustawę w trybie kontroli następczej, wobec tego Trybunał Konstytucyjny zajmie się tymi przepisami".

Jak mówił, takie pozwy nie są rozstrzygane przez sąd "w ciągu kilku dni", a "orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego będzie znacznie wcześniej".

Czytaj więcej: Bartosz Cichocki: Mam nadzieję, że zakończyliśmy wzajemne oskarżenia z Izraelem

Pytany, czy ustawa o IPN zostanie znowelizowana Wójcik odpowiedział, że "przede wszystkim trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać na to, jakie będzie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego". - My - w zależności od tego, jak Trybunał rozstrzygnie - oczywiście dostosujemy się do tego - powiedział. Jego zdaniem "przepisy są dobrze sformułowane".

Nowelizacja ustawy o IPN zakłada m.in., że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez Trzecią Rzeszę lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub więzienia do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni". Nowelizacja wywołała zaniepokojenie w Izraelu, USA, na Ukrainie i w Kanadzie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Smyk 2018-03-07 11:52:11
    pan zawsze jest bardzo czerwony na twarzy... ciekawe czemu? bo raczej nie od zawstydzania się hmmm?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA