REKLAMA

Ustawa o IPN, Michał Woś: Organizacje chcące bronić dobrego imienia Polski dostaną pomoc państwa

  • Autor: PAP/AT
  • 06 lutego 2018 12:30
Ustawa o IPN, Michał Woś: Organizacje chcące bronić dobrego imienia Polski dostaną pomoc państwa Wiceminister sprawiedliwości zaznaczył, że ustawa o IPN jest w naszej opinii i w opinii wielu prawników dobrze skonstruowana i nie jest żadnym ewenementem (Michał Woś, fot.mwos.pl)

Organizacje będą mogły stawać w szranki z różnymi osobami, które chcą fałszować historię lub przypisywać polskiemu narodowi czy państwu jakikolwiek udział w Holokauście - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś o ustawie o IPN.

Jak mówił wiceszef MS w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma 9", "wszyscy się skupili na artykule" noweli o IPN "wprowadzającym karę za określenia polskie obozy śmierci". Jego zdaniem nowelizacja ustawy o IPN "ma ważniejszy element". "Nowelizacja obejmuje (...) pomoc państwa dla wszystkich organizacji, które chcą występować w obronie dobrego imienia; organizacji pozarządowych" - wyjaśnił wiceminister.

Tłumaczył, że "przepisy nadają tym organizacjom legitymację procesową, właśnie po to, żeby te organizacje mogły także stawać w szranki z różnymi osobami, które chcą fałszować historię albo przypisywać polskiemu narodowi, państwu polskiemu jakikolwiek udział w Holokauście, co jest absolutnie wbrew faktom, wbrew prawdzie historycznej" - podkreślił Woś.

Wiceminister sprawiedliwości zaznaczył, że "ustawa jest w naszej opinii i w opinii wielu prawników dobrze skonstruowana i nie jest żadnym ewenementem".

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni". We wtorek (6 luty) prezydent Andrzej Duda zdecydował, że podpisze nowelizację ustawy o IPN - przepisy art. 55 a wejdą w życie; jednocześnie zdecydował, że skieruje ustawę w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • mzak 2018-02-06 15:52:23
    Proponuję przywrócić Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk Artystycznych! Co prawda dawna siedziba przy ul. Mysiej 5 jest nie do odzyskania, jednak lokalizacja na Nowogrodzkiej 84/86 jest chyba realna. Z organizacji broniących dobrego imienia, proponuję stworzyć formacje Ochotniczej Rezerwy Policji ds. Nadzoru nad Jedynie Słusznym Myśleniem. Obowiązkowo nadzór nad internetem, na wzór Korei Pn. /właściwie: Koreańskiej Republiki Ludowo Dem./ Mamy z nimi stosunki dyplomatyczne, są wzorce i dobre praktykiREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA