REKLAMA

Ustawa o IPN. Niebawem pierwsze spotkanie prezydentów Polski i Izraela po podpisaniu dokumentu

  • Autor: PAP/KDS
  • 28 marca 2018 14:24
Ustawa o IPN. Niebawem pierwsze spotkanie prezydentów Polski i Izraela po podpisaniu dokumentu Udział w uroczystościach poprzedzony będzie dwustronnym spotkaniem prezydenta RP z prezydentem Państwa Izrael - zaznaczyła Kancelaria Prezydenta. (fot.prezydent.pl/Grzegorz Jakubowski)

Prezydenci Polski i Izraela 12 kwietnia wezmą udział w Marszu Żywych. Wcześniej odbędzie się spotkanie dwustronne Andrzeja Dudy i Reuvena Riwlina.

  • Kwietniowe spotkanie Dudy i Riwlina będzie pierwszym spotkaniem na tak wysokim szczeblu od czasu uchwalenia przez polski Sejm pod koniec stycznia br. nowelizacji ustawy o IPN.
  • Będzie to też pierwsze spotkanie po podpisaniu prze PAD ustawy o IPN. 
  • Dokument zakłada m.in., że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni". Przepisy te wywołały krytykę m.in. ze strony Izraela i USA. 6 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Zmienione przepisy obowiązują od 1 marca.

Udział obu prezydentów w uroczystościach zapowiedziano po raz pierwszy jeszcze w ub. roku.

Potwierdzając tę informację prezydenckie służby prasowe podkreśliły, że tegoroczny Marsz Żywych przypada w 30. rocznicę pierwszego Marszu.

Czytaj więcej: Polacy wolą dialog z Izraelem, niż nowelizację ustawy o IPN

- Udział w uroczystościach poprzedzony będzie dwustronnym spotkaniem prezydenta RP z prezydentem Państwa Izrael - zaznaczyła Kancelaria Prezydenta.

W zeszły czwartek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział, że prace związane z wizytą Riwlina w Polsce są obecnie głównym zadaniem Kancelarii Prezydenta w ramach dialogu polsko-izraelskiego. Jak dodał, przy okazji wizyty, w Oświęcimiu dojdzie do rozmów prezydentów. Według Szczerskiego, jest też sygnał, że prezydent Izraela chce ze sobą przywieźć większą delegację, także rządową.

- To oznaczałoby rzeczywiście powrót do tych kontaktów na najwyższym szczeblu, zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem. To byłby bardzo ważny sygnał - podkreślił prezydencki minister.

Marsz Żywych przejdzie trzykilometrowym szlakiem od bramy głównej byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau, gdzie przy ruinach największych krematoriów odbędzie się ceremonia upamiętniająca ofiary Zagłady. W tym roku wydarzenie przypada w 30. rocznicę pierwszego marszu. Uroczystość tradycyjnie przypada w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Ha-Szoa), którego data w kalendarzu gregoriańskim jest ruchoma. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA