REKLAMA

Ustawa o IPN podpisana. Władysław Kosiniak-Kamysz, PSL: Wnioskowaliśmy o taką decyzję prezydenta

 • Autor: GP
 • 07 lutego 2018 08:27
Ustawa o IPN podpisana. Władysław Kosiniak-Kamysz, PSL: Wnioskowaliśmy o taką decyzję prezydenta Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: - Zabrakło osłony dyplomatycznej przed wprowadzeniem w życie ustawy o IPN. (fot.twitter.com/nowePSL)

Polityka żyje sporem Warszawa - Tel Awiw. Po decyzji prezydenta o podpisaniu Ustawy o IPN lider PSL wyraził zadowolenie, bo postępowanie prezydenta jest dokładnie takie, o jakie apelowali ludowcy.

 • Władysław Kosiniak-Kamysz w radiowej rozmowie w środę (7 lutego) podkreślał, że "wszyscy zgadzamy się co do obrony dobrego imienia Polski i prawdy historycznej".
 • Po czym wyraził nadzieję, że dzięki skierowaniu najbardziej kontrowersyjnego zapisu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego (TK) zyskano na czasie na negocjacje ze stroną izraelską.
 • Teraz prawo czeka na ustawowy okres 14 dni od ogłoszenia, gdy ten upłynie nowe przepisy nabiorą mocy.

Decyzja Andrzeja Dudy o podpisaniu kontrowersyjnej Ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej (IPN) wywołała w Polsce, jak i za granicą RP, potężną debatę o skutkach, jakie niesie ten podpis. Andrzej Duda stwierdził przy ogłoszeniu swojej decyzji we wtorek (6 lutego):

"Nigdy nie zgodzę się na to, żebyśmy jako Naród, Polska jako państwo, byli oczerniani poprzez zakłamywanie prawdy historycznej i poprzez absolutnie fałszywe oskarżenia".

Ustawa wejdzie w życie, gdy tylko zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw, z jednym zastrzeżeniem, które jest odczytywane jako ukłon Andrzeja Dudy w stronę Izraela. To państwo najmocniej protestuje wobec podpisanej ustawy. Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego (TK) najbardziej kontrowersyjny zapis nowego prawa.

Czytaj też: Andrzej Duda spotkał się z grupą Sprawiedliwych wśród Narodów Świata

O tym, że to dobry krok mówił w środę (7 lutego) lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Polityk był gościem porannej rozmowy w Polskim Radiu, w Programie Pierwszym.

- Wnioskowaliśmy o taką decyzję prezydenta - zaznaczał wcześniejsze apele o zastanowienie się nad nowym prawem lider PSL. - Prezydent Andrzej Duda zachował się tak, jak powinien - dopowiedział polityk. Po czym skomentował trwającą debatę, którą wywołała ustawa. W jego ocenie nie można  pozwalać na szkalowanie imienia RP i tu widzi konsensus sił politycznych. - Wszyscy zgadzamy się, co do obrony dobrego imienia Polski i prawdy historycznej - dodawał. Winę za zamieszanie wokół ustawy polityk PSL obarczył MSZ. Stwierdził w Polskim Radiu, że "zabrakło osłony dyplomatycznym przed jej wprowadzeniem", co odbija się teraz nie tylko w relacjach z Izraelem ale i z USA.

Czytaj też: "Liczymy na uzgodnienie zmian w nowelizacji ustawy o IPN"

Dla PSL, co też podkreślił Kamysz, prezydent nie mógł zawetować ustawy o IPN, bo wywołałoby to kolejne, zbędne emocje w Polsce. W tym kontekście należy przypomnieć, że Sejm może przełamać weto głowy państwa, ale może to zrobić większością trzech piątych. PiS i koalicjanci takiej siły w Sejmie nie mają.

PSL teraz czeka na wyrok TK ws. ustawy o IPN. Więcej o stanowisku sądu konstytucyjnego przeczytasz tutaj.

W ustawie, która zaogniła stosunki polsko-izraelskie znalazły się przepisy, które pozwalają ścigać za nienaukowe i nieartystyczne szkalowanie narodu polskiego. W myśl nowelizacji, kto posądzi Polaków jako zbiorowość za czyny inspirowane w XX wieku przez nazistowskie Niemcy, będzie podlegał karze.

Środowiska żydowskie izraelskie i amerykańskie obawiają się, że nie ma w ustawie dostatecznej ochrony badań naukowych i wolności artystycznych. Izrael od kilku dni żyje obserwacją procesu legislacyjnego w Polsce.

Czytaj też: "Wiemy, że nie było polskich obozów śmierci"

Podejmowane są próby znalezienia łagodniejszego i kompromisowego zapisu w ustawie o IPN. Powołano nawet zespół mający pogodzić stanowiska obu państw w tym temacie.

Ustawa określa również zasady udzielania dotacji celowej z budżetu państwa na dofinansowanie zadań związanych z opieką nad grobami i cmentarzami wojennymi.

W przepisach zapisano, że ustawa (oprócz art. 1 pkt 4 oraz art. 3, które dotyczą przyznawania medalu "Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej" osobom i instytucjom zasłużonym dla idei pamięci narodowej) wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA