REKLAMA

Ustawa o IPN: Prokurator będzie miał pełne ręce roboty

  • Autor: pap
  • 15 marca 2018 06:23
Ustawa o IPN: Prokurator będzie miał pełne ręce roboty Na liście znalazły się m.in. produkcja BBC "Auschwitz - fabryka śmierci" - serial, który powstał, aby upamiętnić 60. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. (fot.pixabay)

Złożono już 44 doniesienia na podstawie nowej ustawy o IPN. Jedno dotyczy brytyjskiego nadawcy.

"Do Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu wpłynęły 44 zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa 55a ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej" - pisze "Rzeczpospolita".

O dalszych losach każdego z zawiadomień zdecydują prokuratorzy, którzy dostaną konkretne sprawy. "Lada dzień" mają one zostać przesłane oddziałowym komisjom.

Jak podaje dziennik, zawiadomienia - najczęściej o obraźliwych wypowiedziach - przesłano głównie pocztą elektroniczną. Z informacji "Rz" wynika, że kilka z nich dotyczy określeń, które padły w filmach. Na liście znalazły się m.in. produkcja BBC "Auschwitz - fabryka śmierci" - serial, który powstał, aby upamiętnić 60. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Pojawia się w nim określenie "polskie getto żydowskie".

"Scenariusz i produkcja są dziełem Laurence'a Reesa, brytyjskiego historyka i autora kilku książek na temat II wojny światowej. Zgodnie ze zmienioną ustawą o IPN może mu grozić nawet do trzech lat więzienia. Nie ma jeszcze decyzji, czy śledczy zajmą się sprawą. Mogą odmówić śledztwa, wszcząć je lub zawiesić w oczekiwaniu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego" - wskazuje "Rz".

Prawnicy, z którymi rozmawiała "Rz" przyznają, że jak na dwa tygodnie działania ustawy, 44 wnioski to dużo. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
IPN
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • szok 2018-03-15 09:58:04
    Ten kto wymyślił tę nikomu nie potrzebną i niekonstytucyjną ustawę powinien bezwzględnie odpowiedzieć.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA