REKLAMA

Ustawa o IPN. Szydło broni podpisu prezydenta, posła Rzymkowskiego cieszy wpisanie do ustawy walki z banderyzmem

  • Autor: GP
  • 08 lutego 2018 08:40
Ustawa o IPN. Szydło broni podpisu prezydenta, posła Rzymkowskiego cieszy wpisanie do ustawy walki z banderyzmem Beata Szydło na spotkaniu ministrów (fot. Kancelaria Premiera RP/flickr.com/domena publiczna)

Zdaniem byłej premier Ustawa o IPN była potrzebnym i odważnym krokiem w relacjach z Izraelem. Beata Szydło odbiera ją jako krok w obronie polskiej godności i pamięci historycznej.

  • - Dobrze, że zostaną powołane komisje, które zajmą się wyjaśnianiem wszelkich niepewności - dodawała wicepremier w czwartek (8 lutego), odnosząc się do dalszych kroków, które podejmą strony polska i izraelska.
  • Dzień wcześniej natomiast ustawę pochwalił poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski. Jemu podoba się zapis o zakazie propagowania banderyzmu w Polsce.
  • Strona izraelska jest o wiele bardziej sceptyczna, co w środę wyraziła ambasador Anna Azari.

 

Po ostrej wymianie ocen i politycznych uszczypliwości między Warszawą, Tel Awiwem i Waszyngtonem temperatura sporu o Ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej (IPN) powoli opada.

Przypomnijmy, że konkluzją debaty, która rozpalała życie społeczne przez blisko dwa tygodnie było podpisanie przez Andrzeja Dudę nowelizacji. Prezydent poddał w wątpliwość tylko jeden jej zapis, którym teraz zajmie się Trybunał Konstytucyjny.

Czytaj też: PSL zadowolone z decyzji prezydenta

W czwartek (8 lutego) do finału, jakim zakończył się spór z Izraelem odniosła się była premier, a obecnie wicepremier Beata Szydło:

- Myślę, że Ustawa o IPN jest ustawą dobrą i potrzebną - stwierdziła w czwartek w TVN 24. - Trzeba skończyć z kłamstwem i bronić Polski - dodawała. Po tych słowach oceniła konieczne dalsze kroki w sporze z Izraelem. W jej ocenie teraz zaczyna się prawdziwa praca, bo właśnie ruszy szukanie kompromisu. - Dobrze, że zostaną powołane komisje, które zajmą się wyjaśnianiem wszelkich niepewności - konkludowała.

Dla Szydło najważniejsze jest, by jasno dać światu do zrozumienia, że nie będzie przyzwolenia na przypisywanie Polsce win nazizmu. - Musimy podkreślać, że Polacy, tak jak Żydzi, byli ofiarami - dopowiedziała wicepremier.

Poseł Kukiz'15

W Telewizji Republika natomiast wypowiedział się w środę (7 lutego) poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski. Zwracał uwagę na inny, mniej podkreślany fragment zapisów podpisanej ustawy.

Jego zdaniem strona ukraińska, krytyczna wobec nowego polskiego prawa, nie przyjmuje prawdy odnośnie tego, kim naprawdę byli banderowcy. Tę nacjonalistyczną, ukraińską organizację część elit Ukrainy i obywateli postrzega jako bojowników o wolność swego kraju. Polska podkreśla tymczasem zbrodnie, jakie ta formacja popełniła na ludności polskiej zamieszkującej Ukrainę w czasie II wojny światowej.

Mateusz Morawiecki na spotkaniu z przedstawicielami środowisk żydowskich, źródło: Kancelaria Premiera RP/flickr.com/domena publiczna

Rzymkowski podkreślał, że nie rozumie, skąd na Ukrainie tak wielkie uwielbienie dla Stefana Bandery, ponieważ ofiarami UPA byli również Ukraińcy.

Czytaj też: Czaputowicz: Świat usłyszał, że Polska nie była czynnikiem sprawczym Holocaustu

Ambasador Izraela

Innego zdania niż Beata Szydło czy poseł Rzymkowski jest ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. Zaakcentowała w środę (7 lutego), że nie podoba jej się, jak próbowano załagodzić spór wokół ustawy, z naciskiem na próby uspokojenia strony izraelskiej. Najbardziej irytuje Tel Awiw niedoprecyzowanie w zapisach noweli ochrony wolności badań naukowych i wolności artystycznej.

- Te słowa o badaniach naukowych i dla artystów to dodatek, który chyba dodał pan Adam Bodnar - powiedziała w środę Azari w TVN24. Podkreśliła, że takie działanie to za mało i za późno, by zażegnać złe wrażenie, jakie pozostawił Sejm i Senat.

Stronę izraelską też bardzo oburzył moment procedowania tej ustawy. Przypomnijmy, że Sejm przegłosował nowe prawo tuż przed Dniem Pamięci Ofiar Holocaustu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA