REKLAMA

Ustawa o kierujących pojazdami: Czy polscy strażacy jeżdżą motocyklami?

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 23 grudnia 2015 00:17
Ustawa o kierujących pojazdami: Czy polscy strażacy jeżdżą motocyklami? Strażacy nie będą mogli uzyskiwać prawa jazdy kategorii A w wieku 18 lat. Będą musieli czekać do 24. roku życia (fot. pspwieliczka.pl)

Strażacy nie będą mogli uzyskiwać prawa jazdy kategorii A w wieku 18 lat. Będą musieli czekać do 24. roku życia. Taką zmianę nakazała Polsce Komisja Europejska. Czy stracą na tym młodzi strażacy? Nie, bo jednostki pożarnicze, w znacznej większości, nie dysponują motocyklami na stanie. Wszystko wskazuje więc na to, że Sejm poprawia zapis, który w ogóle nie był potrzebny.

Podczas 6. posiedzenia Sejmu posłowie pracowali nad rządową propozycją zmian w ustawie o kierujących pojazdami. Zmiany wymusiła Komisja Europejska. W obecnie obowiązującej ustawie są dwa zapisy niezgodne z opinią KE. Pierwszy dotyczy możliwości uzyskania prawa jazdy kategorii A w wieku 18 lat przez strażaków, wykonujących motocyklem czynności służbowe.

Komisja Europejska nakazała Polsce likwidację tego zapisu. Po przyjęciu zmian, strażacy, aby uzyskać prawo jazdy kategorii A, będą musieli czekać do osiągnięcia 24. roku życia. Ta zmiana w żaden sposób nie dotknie jednak strażaków, bo, jak się okazuje, z obowiązującego dotychczas zapisu w ustawie, w ogóle nie korzystali. Wręcz przeciwnie, są nim nieco zdziwieni.

– Nic mi nie wiadomo, aby wykorzystywane były motocykle jako służbowe pojazdy w Państwowej Straży Pożarnej, przynajmniej na terenie woj. dolnośląskiego – mówi mł. bryg. mgr inż. Krzysztof Gielsa z Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu. – Inaczej niż w przypadku Policji, nasze działania wymagają posiadania sprzętu ratowniczego i/lub środka gaśniczego. Zarówno sprzęt, jak i zapas wody trudno przewozić motocyklem, ze względu na wagę – dodaje.

Niepotrzebny zapis?
 
To samo słyszymy w PSP w Lublinie. – Na terenie województwa lubelskiego na wyposażeniu jednostek ochrony przeciwpożarowej nie ma motocykli, a zasady dysponowania sił jednostek ochrony przeciwpożarowej nie przewidują prowadzenia działań ratowniczych przy użyciu motocykli – mówi mł. bryg. Jarosław Hamaluk. Motocykle udaje nam się znaleźć w PSP w Krakowie.

– W PSP są tylko dwa motocykle. Są one wykorzystywane sporadycznie np. do poszukiwania osób zaginionych w terenie zalesionym po bezdrożach bądź do kontrolowania wałów w sytuacjach noszących znamiona powodzi – informuje st. kpt. Sebastian Woźniak. Nie jest mu jednak znany żaden przypadek ubiegania się strażaka o uzyskanie prawa jazdy w wieku 18 lat. Wszystko wskazuje więc na to, że Sejm poprawia zapis, który w ogóle nie był potrzebny.

Zapisy korygujące wiek
 
W ustawie dokonano jednak kilku innych zmian. Wprowadzono zapisy korygujące wiek uzyskania prawa jazdy dla także dla innych służb niż straż pożarna. Funkcjonariusze Policji i Straży Granicznej będą mogli uzyskać prawo jazdy kategorii A po ukończeniu 18 lat. Prawo jazdy kategorii C będą mogli uzyskać funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej oraz Biura Ochrony Rządu – po ukończeniu 19 lat. Natomiast otrzymanie prawa jazdy kategorii D przez funkcjonariuszy Policji, PSP, SG i BOR będzie wymagało 21 lat. Ponadto w projekcie uzupełniono przepis określający zasady ustalania miejsca zamieszkania przy wydawaniu prawa jazdy o szczegółowe zapisy dyrektywy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA