REKLAMA

Ustawa żłobkowa, Rafalska: Liczba dzieci w żłobkach pod opieką jednego opiekuna bez zmian

  • Autor: PAP/AT
  • 24 maja 2017 13:06
Ustawa żłobkowa, Rafalska: Liczba dzieci w żłobkach pod opieką jednego opiekuna bez zmian Będzie więcej żłobków. Liczba dzieci na jednego opiekuna bez zmian (fot.fotolia)

Zakończyły się konsultacje projektu, który wprowadzić miał zmiany w ustawie żłobkowej - poinformowała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

• Liczba dzieci w żłobkach na jednego opiekuna pozostanie bez zmian.

• Nie zostanie zwiększona - poinformowała Elżbieta Rafalska.

• Jak dodała, zakończyły się konsultacje projektu, który wprowadzić miał zmiany w ustawie żłobkowej.

W czwartek (25 maja) projektem zajmie się nim Komitet Stały Rady Ministrów.

Pod koniec kwietnia resort rodziny, pracy i polityki społecznej skierował do konsultacji projekt nowelizacji niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin - zaproponowane w nim rozwiązania są efektem przeglądu systemu wsparcia rodzin, do którego zobowiązała rząd ustawa wprowadzająca program "Rodzina 500 plus".

W projekcie zaproponowano m.in. zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, tzw. ustawie żłobkowej. Wzbudziły one kontrowersje, protestowały m.in. środowiska opiekunek w żłobkach i klubach dziecięcych, uwagi miał też Rzecznik Praw Dziecka.

Rafalska powiedziała, że zakończył się już etap uzgodnień resortowych i konsultacji społecznych projektu i w czwartek stanie on Komitecie Stałym Rady Ministrów. W wyniku konsultacji wprowadzono do niego zmiany. Minister podkreśliła, że projekt był szeroko konsultowany przez zespół problemowy Rady Dialogu Społecznego, ale uwagi zgłosiły też liczne stowarzyszenia opiekunek w żłobkach i klubach dziecięcych.

Pozostawiamy liczebność dzieci pod opieką jednego opiekuna w żłobku lub w klubie dziecięcym na dotychczasowym poziomie - powiedziała minister rodziny (Elżbieta Rafalska, fot.premier.gov.pl/P. Tracz/flickr)

"My mówiliśmy, że jesteśmy otwarci na te uwagi, że głównym celem zmian ma być zniwelowanie barier przy zakładaniu i prowadzeniu instytucji opieki, ale bez obniżania bezpieczeństwa dzieci i komfortu pobytu. Od początku mówiliśmy, że nie ma kompromisu między dostępnością a bezpieczeństwem, ja zawsze bezpieczeństwo stawiam na pierwszym miejscu" - zapewniła Rafalska.

Jak dodała, w konsultacjach powtarzały się uwagi, że zwiększenie liczebności w grupach osłabi jakość opieki. "Nie upieramy się więc przy tym, nie chcemy pogarszać jakości opieki. Podjęliśmy decyzję, że pozostawiamy liczebność dzieci pod opieką jednego opiekuna w żłobku lub w klubie dziecięcym na dotychczasowym poziomie, tak jak jest teraz w ustawie, czyli nie zwiększamy z 8 do 10" - poinformowała minister.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA