REKLAMA

W.Brytania: Wzrost przestępstw z nienawiści może być związany z Brexitem

  • Autor: PAP/JS
  • 28 września 2016 20:10
W.Brytania: Wzrost przestępstw z nienawiści może być związany z Brexitem (fot.shutterstock)

Komisarz londyńskiej policji Bernard Hogan-Howe przyznał, że wzrost liczby przestępstw motywowanych nienawiścią może być związany z czerwcowym referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - poinformował dziennik "The Guardian".

Najwyższy rangą policjant w Wielkiej Brytanii wygłosił tę opinię podczas przesłuchania publicznego w londyńskim ratuszu.

Jak ujawniono, w ciągu 38 dni od głosowania policja odnotowała 2,3 tys. incydentów na terenie Londynu - o 900 więcej niż w analogicznym okresie przed 23 czerwca, kiedy odbyło się referendum. Z kolei w ciągu roku, pomiędzy sierpniem 2015 a 2016, liczba przestępstw motywowanych nienawiścią na terenie Londynu wzrosła o 16 proc. rok do roku.

Czytaj też: Brexitu nie będzie? Sarkozy chce zaoferować Wielkiej Brytanii nowy traktat UE

"Odnotowaliśmy ten okropny wzrost po Brexicie" - cytuje komisarza "Guardian". "Nie możemy powiedzieć, że było to jednoznacznie związane z Brexitem, ale jest oczywisty wzrost odnotowany tuż po tym głosowaniu. Część z nich została przypisana referendum ze względu na to, co wówczas mówiono" - dodał Hogan-Howe, podkreślając, że szczególnie często atakowane były osoby z krajów Europy Wschodniej, w tym Polski.

"Na szczęście zauważyliśmy, że (te liczby) zaczęły spadać, ale nie jestem pewien, czy możemy powiedzieć, że wróciły do wcześniejszego poziomu" - powiedział szef londyńskiej policji, dodając, że obawia się, że "wiele incydentów wciąż nie jest zgłaszanych, co zaniża statystyki".

Z kolei zastępczyni mera Londynu ds. policji Sophie Linden oświadczyła, że według jej wiedzy liczba incydentów wciąż znacząco przekracza poziom sprzed czerwcowego referendum.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA