REKLAMA

W KPRM o programie 500 plus: Będzie wsparcie dla wojewodów i samorządów, spory zastrzyk dla gospodarki

  • Autor: PAP/JS
  • 14 marca 2016 13:39
W KPRM o programie 500 plus: Będzie wsparcie dla wojewodów i samorządów, spory zastrzyk dla gospodarki W Kancelarii Prezes Rady Ministrów odbyło się spotkanie z wojewodami na temat stanu przygotowań samorządów do startu programu (fot. twitter/Kancelaria Premiera)

• Pieniądze z programu "Rodzina 500 plus" to jest zastrzyk dla polskiej gospodarki, dzięki temu będzie się ona szybciej i lepiej rozwijać - powiedziała premier Beata Szydło.
• W Kancelarii Prezes Rady Ministrów odbyło się spotkanie z wojewodami na temat stanu przygotowań samorządów do startu programu.
• Uczestniczyli w nim również m.in. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

"Rodzina 500 plus to jest zastrzyk dla polskiej gospodarki. Jeśli dzisiaj czytamy, że jedna z agencji poprawia prognozy wzrostu PKB w 2016 r., to myślę, że to też jest podstawą tego i to, że tylko w tym roku do polskich obywateli trafi około 17 mld zł. Te pieniądze znajdą się na rynku i dzięki temu również będzie mogła szybciej, lepiej rozwijać się polska gospodarka. A oto nam wszystkim przecież chodzi" - powiedziała Beata Szydło.

Agencja Morgan Stanley w raporcie z 13 marca br. podniosła prognozę wzrostu PKB Polski do 3,6 proc. w 2016 roku (3,2 proc. wcześniej).

Szydło dodała, że program 500 plus ma wspierać polskie rodziny. "My wspieramy i chcemy realizować politykę, która będzie wspierała polskie rodziny. Z jednej strony mówimy o tym wsparciu materialnym, a z drugiej strony przed nami poradzenie sobie z zapaścią demograficzną w której się znaleźliśmy" - dodała premier.

Czytaj też: Kierownictwo MRPiPS sprawdzi stan przygotowań do 500 plus w samorządach

Premier do samorządów: Realizujcie 500 plus bez zbędnej zwłoki

"Powinniśmy sobie powiedzieć, że damy radę, że program zostanie wprowadzony bez problemu, że zrobimy wszystko, żeby dotarł do tych, którzy czekają dzisiaj na ten program - do polskich rodzin, do polskich rodziców, do polskich dzieci. Zróbmy wszystko żeby sprawnie organizacyjnie, bez zbędnej zwłoki urzędniczej i administracyjnej, ten program mógł być realizowany" - mówiła premier.

Zaznaczyła, że program "Rodzina 500 plus" jest wielkim wyzwaniem, ale - jak dodała - jego sukces "nie będzie sukcesem polityków, sukcesem urzędników", ale sukcesem polskich rodzin. "Wierzę głęboko, że wszystkim nam o to właśnie chodzi" - powiedziała.

"Służymy państwu wsparciem organizacyjnym, informacyjnym, są tutaj razem z nami na spotkaniu państwo wojewodowie, którzy będą do waszej dyspozycji, będą was wspierali, będą prowadzili również akcję informacyjną. Są zawsze gotowi państwu pomóc, jeżeli gdzieś, w jakimś samorządzie, pojawi się problem, czy pojawi się kłopot" - mówiła Szydło, zwracając się do samorządowców.

Będzie wsparcie dla wojewodów

"Program "Rodzina 500 plus" dla średnich miejscowości i gmin ma charakter prorozwojowy" - powiedział natomiast szef MSWiA Mariusz Błaszczak podczas konferencji.

Minister zadeklarował wsparcie wojewodów przy jego wdrażaniu.

"To bardzo ważny program i realne wsparcie dla polskich rodzin. Naszym zadaniem - administracji rządowej, samorządowej - jest spowodowanie, żeby ten program funkcjonował" - powiedział Błaszczak. Przypomniał, że urzędy wojewódzkie prowadzą szkolenia dla samorządowców, którzy będą wypłacali świadczenia. "Wspólnie zależy na tym, żeby ten program był jak najszybciej wdrożony" - powiedział minister.

Jak ocenił, będzie to również wsparcie dla lokalnego rynku. "Te pieniądze będą wydawane nie na dobra luksusowe, ale na dobra podstawowe. Szczególnie dla średnich i mniejszych miejscowości i gmin jest to niewątpliwie czynnik prorozwojowy, ale najważniejsze jest to, że ten program ma charakter demograficzny" - powiedział Błaszczak.

Minister Rafalska zapewniła, że resort pomoże samorządom (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Samorządy mogą liczyć na wsparcie resortu

"Możecie państwo liczyć na wsparcie resortu w rozwiązywaniu problemów związanych z programem 500 plus, czy one będą natury interpretacyjnej, prawnej czy nawet organizacyjnej" - zapewniała z kolei samorządowców minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Rafalska kolejny raz przypomniała, że projekt ustawy wprowadzającej program "Rodzinna 500 plus" był szeroko konsultowany, m.in. z samorządami, a część tych uwag została uwzględniona w ostatecznym kształcie ustawy.

Minister poinformowała także, że przeszkolonych w zakresie programu zostało ponad 3,7 tys. pracowników samorządowych. Powiedziała, że przekazano także tę część środków, która jest związana z obsługą i wdrożeniem projektu, która wyniosła ponad 61,4 mln zł.

"Mam też odwagę państwu powiedzieć, że zaproponowana przez rząd w ustawie prowizja w wysokości 2 proc. środków przeznaczonych na wypłatę jest dobrą prowizją, żeby nie powiedzieć: bardzo dobrą" - podkreśliła. Dodała, że "w sposób zadowalający powinna wystarczyć na poniesienie pełnych kosztów obsługi wdrażanej w życie ustawy".

Powiedziała, że rozwiązania zaproponowane w ustawie pozwalają samorządom na pewną elastyczność. Wskazała np. na trzymiesięczny okres na wydanie decyzji o przyznaniu świadczenia. "Chcieliśmy pomóc w ewentualnym rozładowaniu tej dużej ilości wniosków, z którą mogą się spotkać duże samorządy i prezydenci" - mówiła.

Wyraziła przekonanie, że dalsza współpraca resortu, wojewodów i samorządowców nadal będzie się dobrze układać.

Podkreśliła, że pieniądze przekazywane w ramach programu pozostaną wydane w sklepach, punktach usługowych, a znaczna ich część będzie przeznaczona na edukację.

Minister zadeklarowała także chęć współpracy i pomocy. "Gdyby gdziekolwiek zdarzyły się jakieś trudne sytuacje, problemowe, (...) możecie państwo liczyć na wsparcie resortu w rozwiazywaniu problemów, czy one będą natury interpretacyjnej, prawnej czy nawet organizacyjnej" - dodała Rafalska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA