REKLAMA

W lutym gminy dostaną pierwsze pieniądze na program 500 plus

  • Autor: PAP/JS
  • 15 lutego 2016 17:36
W lutym gminy dostaną pierwsze pieniądze na program 500 plus Stanisław Szwed zaznaczył, że wdrożeniu programu nie będzie towarzyszyła konieczność przyjęcia "armii" nowych urzędników (fot. facebook.com/Stanisław Szwed)

· Jeszcze w lutym do gmin powinny trafić pierwsze fundusze na obsługę programu Rodzina 500 plus.
· Na obsługę programu zostało przeznaczonych 2 proc. ogólnej kwoty, czyli 340 mln zł.
· Wnioski można będzie składać osobiście lub drogą elektroniczną.

Jeszcze w lutym do gmin powinny trafić pierwsze fundusze na obsługę programu Rodzina 500 plus - zapowiedział  wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed podczas spotkania z dziennikarzami w Bielsku-Białej.

"Liczymy, że w tym tygodniu prezydent podpisze (ustawę) i na koniec lutego pierwsze środki wpłyną do samorządów, aby mogły one jeszcze przed startem programu uruchomić możliwość zatrudnienia ludzi i przygotowania się. Będzie również przeprowadzony system szkoleń dotyczących informatyki, aby jak najsprawniej program wdrożyć w życie" - powiedział Szwed.

Wiceminister przypomniał, że na obsługę programu zostało przeznaczonych 2 proc. ogólnej kwoty, czyli 340 mln zł. "To kwota, która powinna wystarczyć na sprawne przeprowadzenie programu, choć mamy świadomość, że pierwsze trzy miesiące będą trudne, jeśli chodzi o organizację" - powiedział.

Szwed zaznaczył, że wdrożeniu programu nie będzie towarzyszyła konieczność przyjęcia "armii" nowych urzędników. Wskazał, że po początkowym okresie, gdy napływ wniosków będzie duży, później będą spływały one już sukcesywnie. "Zatem w ramach urzędów będzie można na ten okres (początkowy - PAP) (…) przerzucać pracowników. (…) Myślę, że samorządy sobie poradzą" - dodał.

Szwed przypomniał, że w pierwszych trzech miesiącach obowiązywania programu przy dużej liczbie wniosków gmina będzie mogła wydawać decyzje w ich sprawie do 1 lipca. Świadczenie zostanie wypłacone jednak z wyrównaniem od 1 kwietnia. Jednocześnie, by nie tworzyły się kolejki, osoba, która złoży wniosek w ciągu pierwszych trzech miesięcy również otrzyma świadczenie z wyrównaniem.

Wiceminister dodał, że wnioski można będzie składać osobiście lub drogą elektroniczną. "Wprowadzone zostały dodatkowe możliwości składania wniosków. Oprócz +papierowej+ i elektronicznej przez portal Empatia, także przez systemy bankowe. Organizatorem tego będzie PKO BP. Jeśli ktoś ma w nim konto, to będzie mógł pobrać wniosek i złożyć. Te zmiany mają ułatwić składanie ich szczególnie młodym ludziom" - powiedział.

Czytaj: Wnioski w programie 500 plus złożymy przez internet?

Szwed dodał, że w przyszłym tygodniu przedstawiciele jego resortu oraz ministerstwa cyfryzacji rozpoczną szkolenia informatyczne pracowników, którzy zajmą się w samorządach obsługą programu 500 plus.

Jak podkreślił Szwed, dotychczas wydatki na politykę rodzinną w Polsce wynosiły 2 proc. PKB. "Teraz będzie ok. 3 proc. Będziemy w średniej krajów UE" - zaznaczył.

Ustawę dotyczącą programu 500 plus uchwalił w miniony czwartek Sejm, a w piątek przyjął bez poprawek Senat. Teraz czeka na podpis prezydenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA