REKLAMA

W marcu zawiadomienie do prokuratury ws. inwigilacji dziennikarzy

  • Autor: PAP/JS
  • 14 marca 2016 14:50
W marcu zawiadomienie do prokuratury ws. inwigilacji dziennikarzy Maciej Wąsik, sekretarz stanu w KPRM (fot. youtube.com)

• Minister koordynator służb specjalnych złoży do końca miesiąca zawiadomienie do prokuratury ws. inwigilacji dziennikarzy za rządów PO - poinformował sekretarz stanu w KPRM Maciej Wąsik.
• Niech prokurator oceni, czy działania służb były zgodne z prawem, czy nie - dodał.

Listę 52 dziennikarzy, którzy byli w zainteresowaniu operacyjnym ABW i CBA, przekazał w zeszłym tygodniu posłom sejmowej komisji ds. służb specjalnych minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Sejmowa komisja w piątek (11 marca) zapoznała się z informacją Kamińskiego i szefów służb o wynikach audytu przeprowadzonego po przejęciu rządów przez PiS w ABW, CBA i SKW.

"Będzie zawiadomienie do prokuratury w sprawie tych działań służb. Jest ono pisane. Zawiadomienie zostanie skierowane do prokuratury do końca miesiąca" - powiedział w poniedziałek PAP Wąsik.

"W pewnych sytuacjach, w których służby próbowały ustalić źródło przecieku w aferze hazardowej inwigilowały nie tylko autorów artykułów, ale wszystkie osoby piszące w redakcji +Rzeczpospolitej+. Niech prokurator oceni czy jest to zgodne z prawem, czy nie - dodał.

W nowelizacji ustawy o policji nie ma niestandardowych rozwiązań

Sekretarz stanu w KPRM  skomentował także decyzję Komisji Weneckiej, która w czerwcu ma zająć się nowelizacją ustawy o policji.

"Komisja, żeby zbadać sprawę nie musi przyjeżdżać do Polski. Zapisy ustawowe są dostępne w internecie w spisach aktów prawnych. Niemniej nie ma tam żadnych rozwiązań, które byłyby niestandardowe i odbiegałyby od rozwiązań, które obowiązują w Unii Europejskiej, w państwach o rozwiniętej demokracji" - powiedział w poniedziałek PAP Wąsik.

"Myślę, że na pewno Komisja Wenecka mogłaby zapoznać się z materiałami dotyczącymi inwigilacji dziennikarzy i ze skalą tego zjawiska w trakcie rządów PO-PSL. 52 dziennikarzy, który byli inwigilowani to ogromna rzecz" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA