REKLAMA

W MŚ na temat poprawy czystości powietrza

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl/JS
  • 23 marca 2016 18:04
W MŚ na temat poprawy czystości powietrza Uczestnicy spotkania rozmawiali o tym, w jaki sposób sprawić, by ogrzewanie w sektorze bytowo-komunalnym było mniej uciążliwe dla środowiska (fot.:pixabay.com)

W Ministerstwie Środowiska odbyło się spotkanie w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych (głównie węgla) oraz wymogów technicznych dla urządzeń grzewczych, stosowanych w sektorze bytowo-komunalnym, czyli w domach jednorodzinnych i lokalnych kotłowniach.

Uczestnicy spotkania rozmawiali o tym, w jaki sposób sprawić, by ogrzewanie w sektorze bytowo-komunalnym było mniej uciążliwe dla środowiska. Wśród dyskutowanych metod znalazło się przede wszystkim podniesienie standardów jakościowych dla domowych kotłów oraz paliw w nich stosowanych (głównie węgla). W trakcie spotkania podkreślano, że obecnie brak takich standardów sprawia, że do sprzedaży jako opał trafiają m.in. muły węglowe. Ich spalaniu w domowych piecach towarzyszy z kolei bardzo duża emisja do powietrza szkodliwych gazów i pyłów.

Wiceminister środowiska Paweł Sałek potwierdził, że będą kontynuowane rozmowy z Ministerstwem Energii oraz przedstawicielami branży urządzeń grzewczych, dotyczące możliwości podniesienia standardów dla domowych pieców i paliw w nich spalanych.

Czytaj też: Zwolniono specjalistów od ochrony powietrza. NFOŚiGW tłumaczy

Podczas spotkania dyskutowano także o innych sposobach na zmniejszenie uciążliwości dla środowiska ogrzewania w sektorze komunalnym. Przedstawiciele Instytutu Przeróbki Chemicznej Węgla (IChPW) zaprezentowali polski wynalazek, tzw. błękitny węgiel. Błękitny węgiel powstaje w procesie odgazowania węgla, podobnie jak koks. Błękitny węgiel można spalać w zwykłych, tradycyjnych kotłach węglowych. Laboratoryjne testy pokazały, że w najgorszym typu kotła centralnego ogrzewania emisja zanieczyszczeń z palenia błękitnego węgla jest dziesięć razy niższa niż ze zwykłego węgla.

Spotkanie odbyło się w Ministerstwie Środowiska z inicjatywy wiceministra Pawła Sałka. Było ono pierwszym z cyklu spotkań, których celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce.

Przeczytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA