REKLAMA

W parlamencie rozmawiano o stosunkach polsko-niemieckich

  • Autor: PAP/GP
  • 11 marca 2016 16:13
W parlamencie rozmawiano o stosunkach polsko-niemieckich Wiceszef MSZ zaapelował do obecnych na konferencji przedstawicieli organizacji polonijnych o obronę dobrego imienia Polski. (fot.:pixabay.com)

Niezbędna jest pełna realizacja postanowień traktatu polsko-niemieckiego w zakresie współpracy Niemiec z mniejszością polską - podkreślili uczestnicy konferencji "Berlin - Warszawa wczoraj i dziś". Wzięli w niej udział politycy i przedstawiciele Związku Polaków w Niemczech.

Organizatorem piątkowej konferencji była sejmowa komisja łączności z Polakami za granicą we współpracy ze Związkiem Polaków w Niemczech. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego; wzięli w nim udział marszałek Senatu Stanisław Karczewski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak.

Konferencję zorganizowano w związku z otwartą tego dnia w Sejmie wystawą, na której zaprezentowano 11 historycznych sztandarów Związku Polaków w Niemczech, odrestaurowanych w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy wykorzystaniu środków z MSZ.

Szef sejmowej komisji Michał Dworczyk (PiS) dziękował zebranym działaczom ZPwN.

- To państwo krzewicie język polski i kulturę za granicą niezależnie od tego, czy państwo polskie jest bardziej zainteresowane współpracą ze środowiskami polonijnymi czy mniej (...), państwo nie szczędząc sił prowadzicie swoją pracę; angażujecie w to swoje środki - mówił.

Jak podkreślił, działalność związku polega m.in. na reprezentowaniu Polaków w Niemczech, ich integracji w kraju zamieszkania, rozwoju polskiego szkolnictwa, stowarzyszeń zawodowych oraz życia kulturalno-społecznego.

Przeczytaj: Sekretarz Generalny Rady Europy przyjedzie do Polski

Przewodniczący Związku Polaków w Niemczech Józef Malinowski powiedział, że jego organizacja krzewi dialog nie tylko między Polakami a Polonią mieszkającą w Niemczech, ale pomaga też w rozmowach pomiędzy rządami obu krajów.

O konieczności zacieśniania współpracy z Polakami mieszkającymi za granicą mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Przypomniał, że Senat ponownie dysponuje środkami na współpracę z Polonią; zapewnił, że będzie ona oparta na dialogu z organizacjami polonijnymi.

Prezydencki minister Adam Kwiatkowski mówił o tym, że dla prezydenta Andrzeja Dudy Polacy mieszkający w Niemczech mają wyjątkowe znaczenie. Przypomniał, że druga wizyta zagraniczna prezydenta po jego wyborze na ten urząd odbyła się właśnie do Niemiec; zaznaczał, że Duda spotkał się tam z przedstawicielami Polonii. Kwiatkowski przekonywał, że także prezydent, korzystając w obchodzonego w tym roku 25-lecia polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, podkreślał w Niemczech, że konieczna jest jego pełna realizacja.

Do obchodów 25-lecia traktatu nawiązał też Dziedziczak. Jak mówił, traktat podpisany 25 lat temu między Polską a Niemcami dawał środowiskom polskim w Niemczech oraz niemieckim w Polsce szereg praw i instrumentów do utrzymywania swojej tożsamości.

- Myślę, że to 25-lecie będzie świetną okazją, by podsumować, co z tego traktatu zostało zrealizowane, w jaki sposób państwo polskie zrealizowało go w stosunku do mniejszości niemieckiej, a w jaki sposób strona niemiecka do polskiej mniejszości. Odnoszę wrażenie, że wnioski z tego będą bardzo przykre i obchody 25-lecia mogą być przez te przykre wnioski zdominowane - ocenił.

Dodał, że jeśli chodzi o kwestie dotyczące mniejszości, to obowiązują jeszcze niektóre z zapisów z czasów III Rzeszy. Zaznaczył, że klucz do rozwiązania tego problemu leży po stronie niemieckiej.

Dziedziczak wyraził natomiast zadowolenie z postępu prac dot. remontu Domu Polskiego w Bochum; mówił, że chciałby uczestniczyć w jego ponownym otwarciu.

Wiceszef MSZ zaapelował do obecnych na konferencji przedstawicieli organizacji polonijnych o obronę dobrego imienia Polski, walkę z kłamliwymi stereotypami, m.in. dotyczącymi rzekomych polskich obozów śmierci, o rzekomym współudziale w zbrodni Holocaustu.

- Zróbmy wszystko, by walczyć o prawdę, by świat poznał prawdziwą historię XX wieku; ona szczególnie w Niemczech powinna być doskonale znana - mówił Dziedziczak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA