REKLAMA

W październiku pierwsze nowe legitymacje osób niepełnosprawnych

  • Autor: PAP/JS
  • 06 października 2017 18:40
W październiku pierwsze nowe legitymacje osób niepełnosprawnych Wzór nowej legitymacji wyłoniono w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. (fot. pixabay.com)

W ciągu najbliższych 20 dni zostaną wydane pierwsze nowe legitymacje osób niepełnosprawnych - poinformował dyrektor biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Mirosław Przewoźnik. MRPiPS przypomina, że wydane wcześniej legitymacje zachowają ważność i nie ma potrzeby ich wymiany.

• Wzór nowej legitymacji wyłoniono w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

• MRPiPS przypomina, że legitymacje wystawione przed 1 sierpnia zachowają ważność na czas w nich określony.

Zmiany dotyczące legitymacji dla osób z niepełnosprawnością wprowadziła nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Środowisko osób z niepełnosprawnościami od dawna postulowało, by legitymacje - dziś przypominające te szkolne - zostały zastąpione plastikowymi kartami.

"Powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności, które najczęściej już działają przy powiatowych centrach pomocy rodzinie, zbierają dane i mamy w tej chwili około 25 tysięcy wniosków. Wydaje się, że w ciągu 20 dni legitymacje trafią już do klientów - powiedział dziennikarzom w Sejmie Przewoźnik.

Zaznaczył, że nowa legitymacja jest nowoczesna i w pełni odpowiada standardom europejskim. "Nie będzie miała nic wspólnego z tym kartonikiem, który się niszczy po dwóch miesiącach użytkowania i jest bardzo niepraktyczny. Wydaje się, że to będzie skok jakościowy, jeśli chodzi o odczucia osób niepełnosprawnych. Nadruk będzie w języku angielskim, francuskim, polskim i w alfabecie Braille'a" - zwrócił uwagę.

Legitymacja jest dokumentem poświadczającym niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności. Dzięki niej osoby niepełnosprawne mogą korzystać z ulg i zniżek. Dokument wystawiany jest na wniosek osoby niepełnosprawnej, która składając go, musi przedstawić do wglądu prawomocne orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.

MRPiPS przypomina, że legitymacje wystawione przed 1 sierpnia zachowają ważność na czas w nich określony. Nie trzeba też wymieniać legitymacji wydanych na stałe, te bowiem zachowują ważność bezterminowo. Natomiast za wydanie duplikatu legitymacji od 1 sierpnia pobierana jest opłata w wysokości 15 zł.

Nowy wzór przewiduje możliwość zamieszczenia w niej informacji dotyczących stopnia niepełnosprawności oraz symbolu przyczyny niepełnosprawności. Informacje te będą zamieszczane - wyłącznie za pomocą kodu QR - jedynie na wniosek osoby zainteresowanej.

Wzór nowej legitymacji wyłoniono w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wygrał go Piotr Felszyński.

Projekt legitymacji zawiera na awersie białe tło z pastelowym, szaroniebieskim deseniem układającym się w koncentryczne okręgi, w lewym górnym rogu karty jest napis LON (Legitymacja Osoby Niepełnosprawnej), w którym literę "O" zastępuje ikonka symbolizująca osobę na wózku. Na dole karty znajdują się białe ikonki z symbolami niepełnosprawności: osoba na wózku, niepełnosprawność słuchu, wzroku, intelektualna, osoba z laską, pies asystujący, ręce symbolizujące język migowy.

Na rewersie jest taki sam deseń: po lewej stronie okrągłe, białe ikonki z symbolami niepełnosprawności na pastelowym, szaroniebieskim tle. Nowe legitymacje będą miały formę plastikowych kart, wielkości karty kredytowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA