REKLAMA

W przyszłym tygodniu strategia dotycząca cyberbezpieczeństwa

  • Autor: bad/PAP
  • 18 lutego 2016 16:44
W przyszłym tygodniu strategia dotycząca cyberbezpieczeństwa Cała dziedzina cyberbezpieczeństwa jest w kompletnych powijakach - mówi szefowa resortu cyfryzacji Anna Streżyńska. (fot.: PTWP)

• W przyszłym tygodniu zostanie opublikowana strategia w zakresie cyberbezpieczeństwa.
• Zdaniem szefowej resortu cyfryzacji sfera ta była do tej pory całkowicie zaniedbana, a zabezpieczone są tylko sieci MON i specsłużb.
• Dodaje, że w rządzie nie toczyła się żadna dyskusja na temat najważniejszych wyzwań w tej dziedzinie.

Jak zapowiedziała szefowa resortu cyfryzacji Anna Streżyńska podczas spotkania "Perspektywy rozwoju Polski Cyfrowej na lata 2016-2020" zorganizowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą oraz Business Centre Club, dokument - strategiczne kierunki w zakresie cyberbezpieczeństwa - będzie stanowił perspektywę Ministerstwa Cyfryzacji, a jego ostateczna wersja powstanie we współpracy z innymi resortami.

Według Streżyńskiej przygotowany dokument koncentruje się na cyberbezpieczeństwie w sektorze cywilnym, czyli finansach, giełdzie, bankowości, sieciach elektroenergetycznych w całym obszarze życia cywilnego kraju.

Czytaj też: Będzie specjalny wiceminister ds. cyberbezpieczeństwa

"Pokazujemy, w jaki sposób chcemy zbudować struktury, które będą to cyberbezpieczeństwo budowały i współpracowały z analogicznymi organami poza granicami kraju" - powiedziała.

Zdaniem szefowej MC do tej pory kwestia cyberbezpieczeństwa była całkowicie zaniedbywana przez rządzących. Jak mówiła, choć to zadanie zostało przyznane jeszcze w 2012 r. Ministerstwu Administracji i Cyfryzacji, to nie zostało ono przez jej poprzedników podjęte; w rządzie nie toczyła się żadna dyskusja na temat najważniejszych wyzwań w tej dziedzinie, nie powstał nawet zespół reagowania na incydenty sieciowo-komputerowe.

"Cała dziedzina cyberbezpieczeństwa jest w kompletnych powijakach i nie ma podstawowych dokumentów strategicznych ani ministerstwa, ani państwa" - oceniła.

Według Streżyńskiej w tej chwili "cyberbezpieczeństwo jest opanowane dla sieci będących w posiadaniu MON i nadzorowanych przez służby specjalne", a sieci administracji państwowej nie są zabezpieczone ani jeśli chodzi o nie same, ani sprzęt teleinformatyczny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA