REKLAMA

W ramach suwaka OFE przekazały do ZUS aktywa warte 288,13 mln zł

  • Autor: PAP/JS
  • 11 lipca 2016 09:55
W ramach suwaka OFE przekazały do ZUS aktywa warte 288,13 mln zł W czerwcu OFE otrzymały z ZUS 264,55 mln zł. (fot.PTWP)

Otwarte fundusze emerytalne przelały do ZUS środki w wysokości 288,13 mln zł w ramach tzw. suwaka - poinformowało biuro prasowe ZUS.

Jest to przelew lipcowy. Transfery są za czerwiec.

W czerwcu OFE otrzymały z ZUS 264,55 mln zł.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych z grudnia 2013 r. przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki zgromadzone przez ubezpieczonego w OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie. To tzw. suwak bezpieczeństwa, który ma zapewnić bezpieczeństwo i ochronę wartości środków zgromadzonych w OFE w razie załamania rynków finansowych bezpośrednio przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W takim przypadku doszłoby do obniżenia kapitału i uzyskania niższego świadczenia.

Czytaj też: Co Polacy kupują za 500 plus? Samochody

W ramach suwaka, OFE będą stopniowo umarzały część jednostek rozrachunkowych takich osób, a na rachunek ZUS przekażą środki odpowiadające wartości tych jednostek w danym miesiącu. Po przekazaniu do ZUS całości środków i osiągnięciu wieku emerytalnego przez ubezpieczonego jego członkostwo w OFE ustanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA