REKLAMA

W referendum konstytucyjnym będą pytania dotyczące przyjmowania uchodźców?

 • Autor: PAP/AT
 • 07 czerwca 2017 10:35
W referendum konstytucyjnym będą pytania dotyczące przyjmowania uchodźców? Teraz chodzi o szczegóły, jakie pytania, ile pytań, i kiedy referendum - powiedział marszałek Senatu (Stanisław Karczewski, fot.twitter/Stanisław Karczewski)

Propozycja, aby w referendum dotyczącym konstytucji, znalazło się także pytanie w sprawie przyjmowania do Polski uchodźców, jest do rozważenia - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Przekonywał też, że Senat powinien mieć większą rolę, niż do tej pory.

• Stanisław Karczewski ocenił, że propozycja prezydenta przeprowadzenia referendum w sprawie konstytucji, to "ciekawy pomysł".

• Oczywiście teraz chodzi o szczegóły, jakie pytania, ile pytań, i kiedy referendum, i czy tylko referendum dotyczące spraw kierunkowych, konstytucji, czy jeszcze dodatkowe pytania - powiedział.

• Bardzo bym chciał, aby w Senacie byli przedstawiciele Polonii, aby było to zapisane w konstytucji - dodał.

• Pytany, czy popiera pomysł, aby w referendum dotyczącym konstytucji, znalazło się także pytanie w sprawie przyjmowania do Polski uchodźców, stwierdził że jest to do rozważenia.

Karczewski ocenił w Programie 3 Polskiego Radia, że propozycja prezydenta przeprowadzenia referendum w sprawie konstytucji, to "ciekawy pomysł". "Oczywiście teraz chodzi o szczegóły, jakie pytania, ile pytań, i kiedy referendum, i czy tylko referendum dotyczące spraw kierunkowych, konstytucji, czy jeszcze dodatkowe pytania, a jeśli pytania dodatkowe, to jakie pytania" - zaznaczył.

"Na pewno jest to pomysł bardzo interesujący, ale bardzo mocno trzeba (go) dopracować. Przede wszystkim jest to propozycja dla obywateli, dla rodaków" - dodał marszałek Senatu. Jak podkreślił, prezydent liczy na debatę wokół konstytucji - najważniejszego aktu prawnego w Polsce.

W czwartek w godzinach popołudniowych planowane jest spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkami Sejmu i Senatu, które dotyczyć ma konsultacyjnego referendum w sprawie konstytucji.

Karczewski pytany o tematy rozmów z prezydentem, powiedział, że spotkanie będzie dotyczyło "referendum, całej idei i wizji pana prezydenta". "Wizja i propozycja prezydenta, aby to była debata ogólnonarodowa, jest ciekawa i interesującą" - ocenił. Jak dodał, chciałby, aby Senat miał w konstytucji ważniejszą rolę, niż ma do tej pory.

Kopia Konstytucji 3 maja (fot.wikipedia.org/Adrian Grycuk)

"Bardzo bym chciał, aby w Senacie byli przedstawiciele Polonii, aby było (to) zapisane w konstytucji" - powiedział marszałek Senatu. Jak dodał, będzie o tym mówił na spotkaniu z prezydentem.

Pytany, czy popiera pomysł, aby w referendum dotyczącym konstytucji, znalazło się także pytanie w sprawie przyjmowania do Polski uchodźców, Karczewski odpowiedział, że jest to do rozważenia. "Trzeba porozmawiać na ten temat, gdybyśmy mieli ogłosić referendum powiedzmy za dwa, trzy tygodnie, to ja bym zadał takie pytanie, tak żebyśmy wiedzieli, jakie jest stanowisko Polaków, ale co będzie za ponad rok, tego nie wiem" - zastrzegł.

Dopytywany, czy w referendum powinno znaleźć się pytanie dotyczące przyjęcia przez Polskę euro, Karczewski powiedział, że jest to dobre pytanie, ale nie wiadomo, jak je zadać. "Jesteśmy w Unii Europejskiej, przystępując do niej, zobowiązaliśmy się do przyjęcia waluty euro, tylko w jakim czasie? Nie zostało to określone, (więc) jak teraz zadać to pytanie (w referendum)? Diabeł tkwi w szczegółach" - ocenił.

Marszałek Senatu zauważył też, że w debacie publicznej pojawiają się propozycje dwudniowego referendum. "To może gwarantowałoby dobrą frekwencję, bardzo bym chciał, aby do referendum poszło jak najwięcej obywateli, tak, abyśmy dbali o swoje sprawy obywatelskie, o sprawy Polaków" - mówił Karczewski.

Prezydent poinformował, że zwróci się do Senatu, aby 11 listopada 2018 r. odbyło się referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji. Zdaniem prezydenta, Polska potrzebuje nowej konstytucji. 11 listopada 2018 r., to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA