REKLAMA

W Sejmie ma powstać Parlamentarny Zespół ds. Diabetyków

  • Autor: PAP/JS
  • 05 października 2016 18:25
W Sejmie ma powstać Parlamentarny Zespół ds. Diabetyków fot. fotolia

W Sejmie ma powstać Parlamentarny Zespół ds. Diabetyków, którego celem będzie stworzenie długofalowej, systemowej strategii w zakresie prewencji oraz leczenia cukrzycy.

Zaprosimy do niego wszystkie kluby - zadeklarował w środę po spotkaniu z organizacjami pacjenckimi poseł PiS, Arkadiusz Mularczyk. Dodał, że pierwsze posiedzenie zespołu odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu.

- Jeżeli nie wdrożymy postępowania profilaktycznego w zakresie chorób układu krążenia i cukrzycy już dzisiaj, to za 10 czy 20 lat nie będziemy w stanie poradzić sobie z systemem ochrony zdrowia, który już dzisiaj jest niezmiernie przeciążony - powiedziała obecna na konferencji Lidia Gądek z PO. Dodała, że chodzi o działania ponad podziałami partyjnymi dla dobra pacjentów i tego, by byli prawidłowo leczeni.

Jak mówiła posłanka PiS Elżbieta Duda, do działania na rzecz osób z cukrzycą zachęciła ją kampania społeczna "Ścigamy się z cukrzycą" i związane z nią działania przy lipcowym Tour de Pologne - m.in. akcja edukacyjna oraz możliwość badań na poziom cukru na trasie wyścigu. Jej zdaniem do walki z cukrzycą potrzebne są rozwiązania systemowe.

Czytaj też: Sejmowa komisja zajmuje się projektem "Stop Aborcji"

Poinformowano, że podstawą do prac zespołu będzie raport "Cukrzyca 2025" opracowany przez organizacje pacjentów. - Mamy nadzieję, że Parlamentarny Zespół ds. Diabetyków będzie miejscem, w którym będziemy mogli wypracować wiele rozwiązań istotnych dla cukrzycy. Bo cukrzyca to jest problem, z którym chcemy czy nie będziemy musieli się zmierzyć jako państwo - tłumaczyła Patrycja Rzucidło-Zając z Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą.

Jak mówiła, cukrzyca jest jedną z niewielu chorób cywilizacyjnych, która do dziś nie doczekała się rozwiązań długofalowych w postaci Narodowego Programu. Przypomniała, że w Polsce na cukrzycę chorują 3 miliony osób, a kolejne 2 miliony mają stan przedcukrzycowy.

Oprócz Mularczyka, Dudy i Gądek swoje zaangażowanie w prace zespołu zadeklarowali również Krystyna Wróblewska z PiS oraz Wojciech Król z PO.

Jak wynika z raportu Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą i Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, statystyki zachorowań na tę chorobę stale rosną. Według danych Międzynarodowej Federacji Cukrzycy (IDF na świecie cukrzycę choruje 415 mln osób, Choroba ta znajduje się w grupie pierwszych 10 przyczyn niepełnosprawności ludzi na całym świecie. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia 15 milionów ludzi niewidomych utraciło wzrok w wyniku powikłań cukrzycy

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA