REKLAMA

W Sejmie o Karcie Polaka

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 16 grudnia 2015 18:57
W Sejmie o Karcie Polaka Kartę Polaka otrzymało już około 140 tysięcy osób (fot. so.uni.lodz.pl)

Posłowie, przedstawiciele administracji rządowej i związków Polaków na Wschodzie spotkali się w Sejmie, by podsumować działanie ustanowionej 8 lat temu Karty Polaka.

Okazją do dyskusji była konferencja „Historia Kartą pisana. Podsumowanie Ustawy o Karcie Polaka” organizowana przez sejmową Komisję Łączności z Polakami za Granicą, Fundację Wolność i Demokracja oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Karta Polaka została wprowadzona ustawą z 7 września 2007 roku. Jest to dokument potwierdzający przynależność do Narodu Polskiego. Osoba posługująca się kartą może m.in. bez opłat otrzymać wizę pobytową długoterminową uprawniającą do wielokrotnego przekraczania polskiej granicy, podejmować w Polsce legalną pracę lub prowadzić działalność gospodarczą oraz korzystać z bezpłatnego systemu oświaty i zdrowia.

Kartę Polaka otrzymało już około 140 tysięcy osób. Najwięcej wniosków o wydanie takiego dokumentu napływa z Białorusi i Ukrainy (aż 80 proc. wszystkich).

Na odbywającym się dzisiaj w Sejmie spotkaniu zapowiedziano konieczność nowelizacji ustawy o Karcie Polaka. Najważniejsze zmiany to traktowanie Polaków przebywających w Donbasie, jak obywateli polskich, druga zmiana wprowadza możliwość automatycznej i bezpłatnej zamiany karty na kartę stałego pobytu, trzecia, to umożliwienie wojewodom przyjmowania wniosków i wydawania Kart Polaka.

Projekt nowelizacji ustawy ma być w najbliższym czasie złożony do marszałka Sejmu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA