REKLAMA

W sejmie o subwencji oświatowej

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PAP/GP
  • 27 stycznia 2016 19:47
W sejmie o subwencji oświatowej - Ministerstwo widzi potrzebę podjęcia dyskusji na temat subwencjonowania oświaty w Polsce - zapewniła minister (Teresa Wargocka, fot. men.gov.pl)

• Samorządy negatywnie zaopiniowały projekt rozporządzenia dot. sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla JST.
• System finansowania edukacji powinien być dostosowany do obecnego stanu oświaty.
• Potrzebna jest dyskusja na temat subwencjonowania oświaty.

Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego strona samorządowa negatywnie zaopiniowała projekt rozporządzenia dotyczący sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego na rok 2016.

Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP podkreślił, że samorządy już od kilku lat krytykują sposób podziału części oświatowej subwencji ogólnej wynikający z rozporządzenia.

- System finansowania edukacji powinien być gruntownie zbadany, omówiony i dostosowany do systemu funkcjonowania oświaty w Polsce teraz - powiedział Olszewski.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk, który jest współprzewodniczącym KWRiST, dodał, że strona samorządowa chce przedyskutować z minister edukacji postulaty, które samorządy podnoszą od kilku lat.

- To wymaga czasu, więc ta uwaga dodatkowo daje pretekst do powrotu do dyskusji - stwierdził Żuk.

Do wypowiedzi samorządowców odniosła się Teresa Wargocka, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

- Ministerstwo edukacji widzi potrzebę podjęcia dyskusji na temat subwencjonowania oświaty w Polsce - zapewniła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • ślązak 2016-01-27 23:10:17
    Żadna dyskusja o subwencji oświatowej nie jest potrzebna , nie wielmożni włodarze miast i gmin lepiej gospodarują swoimi budżetami , to będą pieniądze na edukację , Niech przestaną powiększać do granic przyzwoitości przyrost administracji samorządowej po korupcji i nepotyźmie , niech zrobią w tych działach swych budżetów oszczędności i przestaną spełniać z pieniędzy mieszkańców miast i gmin - podatników swoje zachcianki , bo to przecież także wielcy hrabiowie i możnowładcy , bez kija nie dostęp do tych wielkich włodarzy społeczności lokalnej. Czas z tym skończyć jak marnotrawią publiczne pieniądze .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA