REKLAMA

W Sejmie o zmianach w oświacie. MEN uspokaja samorządy

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl/JS
  • 09 marca 2016 20:07
W Sejmie o zmianach w oświacie. MEN uspokaja samorządy Zdaniem autorów nowelizacji wprowadzona przez rząd PiS zmiana wieku obowiązku szkolnego oznacza drastyczne ograniczenie wysokości subwencji oświatowej dla samorządów (fot. Śląski Związek Gmin i Powiatów)

• Komisja edukacji oraz komisja samorządu terytorialnego przeprowadziły w środę (9 marca) pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty, której autorami są posłowie PO.
• Wiceminister edukacji Teresa Wargocka zapewniła, że samorządy na zmianach na pewno nie stracą.
• Pierwsze wyliczenia wysokości wsparcia mają się pojawić w połowie roku.

Komisja edukacji oraz komisja samorządu terytorialnego przeprowadziły w środę pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty (druk nr 264), której autorami są posłowie PO.

Zaproponowali oni podniesienie dotacji przedszkolnej na dziecko sześcioletnie do wysokości subwencji oświatowej, przysługującej gminie w danym roku budżetowym na ucznia szkoły podstawowej.

Samorządy stracą ponad 1,3 mld zł

Zdaniem autorów nowelizacji wprowadzona przez rząd PiS zmiana wieku obowiązku szkolnego oznacza drastyczne ograniczenie wysokości subwencji oświatowej dla samorządów prowadzących szkoły podstawowe. – Pośrednio uderzy to w jakość kształcenia i dostępność edukacji przedszkolnej dla najmłodszych – uzasadniała Krystyna Szumilas.

Wnioskodawcy przedstawili swoje wyliczenia. Dotacja na jedno dziecko w przedszkolu ma wynosić 1 370 zł, a subwencja oświatowa na jednego ucznia szkoły podstawowej w roku 2015 wynosiła 5 357 zł (bez uwzględnienia wag dla szkół wiejskich i leżących w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców).

- Po uwzględnieniu wzrostu kwoty subwencji różnica pomiędzy subwencją a dotacją, jaką otrzyma samorząd na dziecko sześcioletnie, wynosić będzie ponad 4 tys. zł, co przełoży się na zmniejszenie części oświatowej subwencji ogólnej dla samorządów o ponad 1,3 mld zł – podkreślała Krystyna Szumilas.

Jak przypomniała Szumilas, obietnicę podwyższenia dotacji przedszkolnej na dziecko sześcioletnie do wysokości subwencji oświatowej złożyła wcześniej na sejmowej komisji minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Czytaj całość na portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA