REKLAMA

W sprawie TK posłom Kukiz’15 najbliżej do ludowców. PSL nie chce jednak zmieniać konstytucji

  • Autor: PAP
  • 09 czerwca 2016 17:44
W sprawie TK posłom Kukiz’15 najbliżej do ludowców. PSL nie chce jednak zmieniać konstytucji Przedłożone projekty ustaw niestety nie kończą tego sporu o TK. - uważa Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15 . (Fot. : youtube.pl)

• Klub Kukiz’15 jest za dalszymi pracami sejmowymi nad wszystkimi projektami – autorstwa PiS, PSL i obywatelskim.
• Uwagę posłów Kukiz’15 zwraca propozycja PSL, choć ona zakłada działania na poziomie ustawowym, a Kukiz’15 chce zmiany konstytucji. 
• Zdaniem posłów Kukiz’15 konieczne jest rozszerzenia składu sędziów TK (do 18) i jego odpolitycznienie.

Kluczowe dla rozwiązania konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego są zmiana konstytucji i zwiększenie liczby sędziów TK z 15 do 18 – mówił poseł Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15 podczas debaty ws. trzech projektów ustaw o TK.

Zaznaczył, że jego klub jest za dalszymi pracami sejmowymi nad tymi projektami – autorstwa PiS, PSL i obywatelskim.

- Przedłożone projekty ustaw niestety nie kończą tego sporu o TK. Jeśli chodzi o materię tych ustaw, cześć uwag w nich zawartych jest godna uwagi – mówił. Dodał, że konieczny jest dialog polityczny.

- Problemem fundamentalnym - od jesieni ubiegłego roku, od początku ósmej kadencji Sejmu - jest problem inflacji sędziów Trybunału. W chwili obecnej mamy wybranych 18 sędziów, 15 zaprzysiężonych, 12 orzeka. Dopóki nie wyeliminujemy tego fundamentalnego problemu, tej choroby ustrojowej, którą mamy w tej chwili w państwie polskim, podawanie wszelkich zmian ustawy o TK jest niczym podawanie środka przeciwbólowego przy ostrym zatruciu organizmu – zaznaczył Rzymkowski.

Dodał, że spór dotyczący TK jest sporem personalnym.

- Rozszerzymy skład (TK) i problem zniknie – powiedział.

Poseł przypomniał też propozycje Kukiz'15 - zakładające, oprócz rozszerzenia składu sędziów, odpolitycznienia Trybunału.

- Rzeczą skandaliczną i nie do przyjęcia jest stygmatyzowania sędziów Trybunału. My na sędziów TK mówimy: on jest z PO, on jest z PiS, on jest z PSL, a to są sędziowie TK, Trybunału wszystkich Polaków - podkreślił.

Rzymkowski ocenił, że „na szczególną uwagę zasługuje propozycja PSL” - „z racji na dużą zbieżność z propozycjami” jego partii.

- Różnica dotyczy formy. Nasza propozycja zakłada drobną zmianę konstytucji, która kończy spór wokół TK. Propozycja PSL jest na poziomie ustawowym, stąd też nasze wątpliwości – dodał.

W Sejmie znajduje się projekt autorstwa klubu Kukiz'15, dotyczący zmian w konstytucji - dotyczy m.in. zwiększenia z 15 do 18 liczby sędziów TK. Po pierwszym czytaniu w lutym trafił do komisji ustawodawczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA