REKLAMA

W styczniu w KPRM powstanie Departament ds. Pomocy Humanitarnej

 • Autor: PAP/AH
 • 29 grudnia 2017 17:06
W styczniu w KPRM powstanie Departament ds. Pomocy Humanitarnej Fot. KPRM

Na początku stycznia w KPRM zostanie utworzony Departament ds. Pomocy Humanitarnej. Do jego zadań będzie należała koordynacja oraz monitorowaniem pomocy płynącej z Polski głównie do potrzebujących w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu - poinformowała PAP minister w kancelarii Beata Kempa.

• Obecnie w KPRM analizowany jest zakres potrzebnej pomocy mieszkańcom krajów, z których do Europy przybywa najwięcej uchodźców.

• Po zakończeniu tych prac, rządowi zostaną przedstawione propozycje konkretnych działań pomocowych, jakie może podjąć Polska.

• Zdaniem Beaty Kempy najważniejszym wyzwaniem obecnie jest zorganizowanie pomocy medycznej, edukacji dzieci oraz mieszkań. 

Kempa, która po ostatnich zmianach w KPRM otrzymała zadanie koordynacji pomocy humanitarnej i spraw uchodźców przekazała też, że obecnie analizowany jest zakres potrzebnej pomocy mieszkańcom krajów, z których do Europy przybywa najwięcej uchodźców. Dodała, że po zakończeniu tych prac, rządowi zostaną przedstawione propozycje konkretnych działań pomocowych, jakie może podjąć Polska.

- Dzisiaj chodzi o to, aby te potrzeby jeszcze bardziej zdiagnozować i aby te potrzeby w miarę możliwości zaspokajać. W ten sposób powodujemy, że ci ludzie nie podejmują decyzji o emigracji. Możliwości jest bardzo wiele. Trzeba je tylko dobrze zorganizować i skoordynować - tłumaczyła minister.

Jak dodała obecnie najważniejszym wyzwaniem w tym kontekście jest zorganizowanie pomocy medycznej, edukacji dzieci oraz mieszkań. Podkreśliła, że rząd chce wspierać takie działania przede wszystkim w krajach pochodzenia uchodźców. Jak mówiła, będą mogli na nią liczyć wszyscy, którzy będą jej potrzebowali, bez względu na pochodzenie, czy wyznanie.

Kempa przypomniała, że w zakresie pomocy humanitarnej rząd współpracuje już z organizacjami pozarządowymi. Zadeklarowała, że w przyszłości współpraca ta będzie kontynuowana w szerszym zakresie niż obecnie. "W tej sprawie jest wielka wola współpracy wielu ministrów; w tym ministra obrony, Spraw Wewnętrznych i Administracji" - podkreśliła minister.

Zapowiedziała, że będą też prowadzone rozmowy o nawiązaniu współpracy z kolejnymi organizacjami pomocowymi z kraju, ale też z zagranicy. "Mam nadzieję, że tą koalicję uda się nawiązać zdecydowanie szerzej" - mówiła.

Kempa poinformowała, że "w ciągu najbliższych kilku tygodni" odbędzie podróże do Jordanii oraz Etiopii, by na miejscu "dokładnie zweryfikować", w jaki sposób została wydana dotychczasowa polska pomoc oraz sprawdzić na jakie cele wciąż brakuje środków.

Dopytywana czy Polska uruchomi dla uchodźców korytarze humanitarne Kempa odparła, że "w tej sprawie nie może być żadnej decyzji +na żywioł+". Według minister, najpierw "trzeba usiąść i powiedzieć co to oznacza". "Jeśli by zapytać jak ten mechanizm miałby dokładnie wyglądać, to nikt nie powie więcej poza hasłem +przywozimy ludzi tutaj na leczenie+" - przekonywała. Podkreśliła, że do tej pory taka pomoc była już przez Polskę udzielana. "Przeznaczyliśmy też środki na wspomaganie leczenia na miejscu" - dodała minister.

Jej zdaniem, pomoc uchodźcom w krajach ich pochodzenia, jakiej udziela obecnie Polska, można nazwać "odwróconym korytarzem humanitarnym". Wyraziła nadzieję, że do takiej formy pomocy uda się przekonać inne kraje europejskie.

Kempa przekazała też, że na początku 2018 roku zostanie przedstawiona skala dotychczasowej pomocy udzielonej uchodźcom przez Polskę. Zapowiedziała, że o środkach przeznaczonych na ten cel w przyszłości, rząd "będzie informował sukcesywnie". 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA