REKLAMA

W Turcji 64 osoby skazane na dożywocie po próbie puczu z 2016 r.

  • Autor: PAP/rs
  • 07 lutego 2018 22:31
W Turcji 64 osoby skazane na dożywocie po próbie puczu z 2016 r. Czystki, które z inicjatywy prezydenta przeprowadzono objęły dziesiątki tysięcy ludzi w całej Turcji. (Fot. Shutterstock.com)

Turecki sąd skazał w środę na karę dożywotniego więzienia 64 osoby - wykładowców i słuchaczy uczelni wojskowej oskarżonych o udział w udaremnionym przez władze puczu w 2016 r. - poinformowała agencja Anatolia. Kolejnych 100 osób zostało uniewinnionych.

Sąd w Ankarze rozpatrywał sprawę ośmiu wykładowców i 156 słuchaczy uczelni wojskowej.

Według Anatolii skazanym zarzucono udział w próbie zamachu stanu i wysłanie w śmigłowcach niepodejrzewających niczego kadetów w okolice siedziby sztabu generalnego sił zbrojnych Turcji w Ankarze, by stawili czoło cywilom, którzy sprzeciwili się puczowi.

Czterem skazanym wymierzono "zaostrzoną karę dożywotniego więzienia", która według tureckiego prawa zakłada surowsze ograniczenia do skorzystania z warunkowego przedterminowego zwolnienia.

Ponad 240 ludzi, w większości nieuzbrojonych cywilów, zginęło w nocy 15 lipca roku 2016, gdy grupa zbuntowanych wojskowych próbowała za pomocą zarekwirowanych samolotów i czołgów zaatakować turecki parlament i obalić prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Rannych zostało wówczas ponad 2 tysiące ludzi.

Przewrót w Turcji został udaremniony przez siły wierne Erdoganowi. Czystki, które z inicjatywy prezydenta przeprowadzono m.in. w siłach zbrojnych, policji, wymiarze sprawiedliwości, a także w systemie edukacji, objęły dziesiątki tysięcy ludzi w całym kraju. Aresztowano ok. 50 tys. zwolenników mieszkającego w USA islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, oskarżanego przez Ankarę o zorganizowanie udaremnionego zamachu stanu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)
REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA