REKLAMA

W Warszawie uczczono ofiary komunistycznego terroru

  • Autor: PAP/MIW
  • 25 lutego 2017 17:07
W Warszawie uczczono ofiary komunistycznego terroru 24 lutego złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą pomordowanych w areszcie mokotowskim. (fot. twitter.com / MON)

• Apelem pamięci i złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Więźniów Politycznych Straconych w latach 1944-56 na stołecznym Cmentarzu Bródnowskim w Kwaterze 45N uczczono w sobotę ofiary terroru komunistycznego.
• Uroczystość odbyła się w ramach obchodów zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Do uczestników uroczystości list skierował prezydent Andrzej Duda.

- Heroiczna walka "Żołnierzy Wyklętych" była kolejnym aktem w dziejowym dramacie zmagań o wolną Polskę - napisał prezydent.

- Wobec braku realnych szans na powodzenie i nadziei na zmianę położenia politycznego kraju, jej dramatyzm przypomina sytuację znaną z historii powstania styczniowego. Zarazem zaś niezłomna postawa tych ostatnich obrońców suwerennej Rzeczpospolitej jednoznacznie wskazuje na najważniejsze dla naszego narodu wartości które my, Polacy cenimy wyżej niż własne życie - honor, wolność, solidarność z bliźnimi i poświęcenie dla sprawy narodowej. Jestem przekonany, że pamięć o "Żołnierzach Wyklętych" umacnia w nas Polakach wolę trwania przy tych imponderabiliach - podkreślił Andrzej Duda.Prezydent wyraził hołd dla żołnierzy powstania antykomunistycznego.

Uroczystość była częścią obchodów zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W ich ramach w sobotę zaplanowano jeszcze uroczystość z udziałem delegacji z Kresów przed Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego oraz uroczystość pod hasłem "Żołnierze Wyklęci-Niezłomni i ich kontynuatorzy - Stefan Melak" przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Zaplanowano także opowieści historyczne i modlitwy - przed dawnymi siedzibami NKWD i UB 1944/45 w Aninie, przed dawną siedzibą X Departamentu MBP w Miedzeszynie Starym oraz koło dawnego pałacyku senatora Tadeusza Karszo-Siedlewskiego i budynków, gdzie po 1944 r. mieściły się obiekty śledcze MBP na Błotach. Sobotnie uroczystości zakończy złożenie wieńców i zapalenie zniczy przed tablicą pamiątkową na murze dawnego Aresztu Śledczego na Mokotowie.

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA