REKLAMA

W województwie łódzkim ponad 500 kandydatów do parlamentu

  • Autor: WGK
  • 17 września 2015 15:52
W województwie łódzkim ponad 500 kandydatów do parlamentu W Łodzi szykuje się ostra rywalizacja wyborcza

PKW zaresjestrowała w województwie łódzkim 514 kandydatów na posłów i 28 kandydatów na senatorów.

Według Dziennika Łódzkiego w okręgu łódzkim rywalizować o miejsce w parlamencie będą tzw. spadochroniarze, czyli kandydaci mieszkający w Warszawie i województwie lubuskim z politykami miejscowymi.

To Piotr Apel (Kukiz'15), Piotr Gliński (PiS) oraz Marek Działoszyński (PSL), były szefa Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Naprzeciw nich staną łodzianie: prof. Włodzimierz Nykiel (PO), Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Jacek Dobiesz (KORWiN), Dariusz Joński (Zjednoczona Lewica) oraz Wojciech Szymański (Partia Razem).

W okręgu łódzkim do wzięcia jest dziesięć mandatów - cztery lata temu pięć wzięła PO, trzy PiS, a po jednym SLD i Ruch Palikota. Kandydaci obu tych ostatnich partii startują z koalicyjnego komitetu Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni.

Kandydaci regionalni

Jak piszą dziennikarze Dziennika Łódzkiego w okręgu piotrkowskim, numerem jeden PiS jest warszawianin Antoni Macierewicz. Listę KORWiN otwiera pabianiczanin Lech Kędzierski, a pozostałe jedynki to mieszkańcy okręgu: wicemarszałek Dariusz Klimczak (PSL), poseł Dorota Rutkowska (PO), Rafał Wójcikowski (Kukiz'15), Wioleta Krysiak (Partia Razem) oraz poseł Artur Ostrowski (ZL) i Agnieszka Łuczak (Nowoczesna). W okręgu piotrkowskim wybieranych jest dziewięciu posłów. W 2011 r. cztery mandaty zgarnął tam PiS, dwa PO, a po jednym PSL, SLD oraz Ruch Palikota.

W okręgu sieradzkim jedynkami spoza okręgu są warszawianin Witold Waszczykowski (PiS) oraz łodzianin Adam Rogala-Lewicki (Nowoczesna). Kolejne jedynki to mieszkańcy okręgu: członek zarządu województwa Paweł Bejda (PSL), rzecznik rządu Cezary Tomczyk (PO), poseł Cezary Olejniczak (ZL), Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15) i Mateusz Mirys (Partia Razem), zaś listę KORWiN otwiera Waldemar Utecht. W Sieradzu PKW zarejestrowała także dwa komitety, które nie wystawiły swoich list w dwóch pozostałych okręgach województwa, czyli Samoobronę i komitet Zbigniewa Stonogi. Jedynką Samoobrony jest Andrzej Urbaniak, a Zbigniewa Stonogi - Bartosz Bąbrych. Okręg sieradzki jest największym poselskim okręgiem w Łódzkiem - wybieranych jest tam 12 posłów.

W 2011 roku PiS zdobył tam pięć mandatów, PO cztery, a po jednym PSL, SLD i Ruch Palikota.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA