REKLAMA

W wyborach 18 marca Putin może oddać głos w Sewastopolu

  • Autor: PAP/rs
  • 07 lutego 2018 14:42
W wyborach 18 marca Putin może oddać głos w Sewastopolu Wcześniej parlament zadecydował, iż data wyborów prezydenckich zbiegnie się z 4. rocznicą aneksji Krymu przez Rosję. (Fot. Shutterstock.com)

Prezydent Rosji Władimir Putin w wyborach 18 marca może oddać głos w lokalu wyborczym w Sewastopolu na Krymie - podał w środę "Kommiersant". Wcześniej parlament zadecydował, iż data wyborów prezydenckich zbiegnie się z 4. rocznicą aneksji Krymu przez Rosję.

O tym, że Putin może głosować w Sewastopolu, powiedziało cytowane przez "Kommiersanta" źródło, przy czym drugie oceniło, że rosyjski prezydent może przed wyborami udać się na Krym, ale raczej nie będzie 18 marca opuszczał Moskwy.

Rosyjski prezydent dotąd zawsze głosował w stolicy, gdzie jest zameldowany. Marcowe wybory odbędą się jednak według przepisów ułatwiających głosowanie poza miejscem zamieszkania. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę, że w związku z tymi przepisami gospodarz Kremla może oddać głos "w dowolnej miejscowości w Federacji Rosyjskiej".

Politolog Michaił Winogradow w rozmowie z "Kommiersantem" ocenił, że pojawienie się Putina w Sewastopolu byłoby "zgodne z logiką wyznaczenia głosowania na 18 marca", ponieważ między innymi "pozwoli przypomnieć wyborcom o temacie krymskim".

Ekspert zauważył także, że Moskwa "nie jest rekordowa, jeśli chodzi o poparcie wyborcze dla prezydenta".

Putin był na Krymie w listopadzie zeszłego roku. Odsłonił tam pomnik rosyjskiego cara Aleksandra III. MSZ Ukrainy po tej wizycie wystosowało notę protestu, oświadczając, że takie działania są rażącym naruszeniem suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Federacja Rosyjska zaanektowała należący do Ukrainy Krym w marcu 2014 roku. Stało się to po przeprowadzonym na półwyspie referendum, które władze Ukrainy i Zachód uznają za nielegalne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA