REKLAMA

W Zielonej Górze odbyło się spotkanie nt. referendum ws. nowej konstytucji

  • Autor: PAP/JS
  • 30 stycznia 2018 20:07
W Zielonej Górze odbyło się spotkanie nt. referendum ws. nowej konstytucji Spotkanie konsultacyjne odbyło się w bibliotece uniwersyteckiej. Zgromadziło kilkadziesiąt osób, m.in. polityków, samorządowców, przedstawicieli świata nauki i mieszkańców miasta. (fot. twitter)

Prezydentowi Andrzejowi Dudzie zależy, aby na ten temat zmian w konstytucji wypowiedziało się jak najwięcej Polaków - podkreślił minister Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski podczas spotkania konsultacyjnego w Zielonej Górze.

  • Drugim etapem zmiany konstytucji ma być referendum, które da możliwość wskazania kierunków zmiany ustawy zasadniczej.
  • "Potem będzie konkretny projekt konstytucji i jeszcze raz referendum, w którym będziemy już mówić tak albo nie. Czy zgadzamy się na ten projekt czy nie" - powiedział do zebranych Kwiatkowski.
  • Podczas spotkania został poruszony temat relacji Polski z Unią Europejską w kontekście konstytucyjnym.

"Pan prezydent, gdy mówił o potrzebie zmiany konstytucji, mówił też o tym, że chciałby, żeby konstytucja była zmieniana w kolejnych etapach. Pierwszym etapem jest ta dyskusja" - zaznaczył Kwiatkowski. "To są właśnie te spotkania, jest ta możliwość, żeby każdy mógł w Polsce powiedzieć, co jego zdaniem powinno być zmienione, jak ta konstytucja powinna wyglądać" - dodał minister.

Jak zauważył, drugim etapem zmiany konstytucji ma być referendum, które da możliwość wskazania kierunków zmiany ustawy zasadniczej. "Potem będzie konkretny projekt konstytucji i jeszcze raz referendum, w którym będziemy już mówić tak albo nie. Czy zgadzamy się na ten projekt czy nie" - powiedział do zebranych Kwiatkowski.

Biorący udział w spotkaniu w roli eksperta prawnik-konstytucjonalista, prof. Dariusz Dudek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział, że po raz pierwszy mamy do czynienia z metodą społecznego tworzenia prawa najwyższej rangi.

"To nie chodzi o to tylko, by Polacy wypowiedzieli się: tak/nie, czy jest pani/pan za czy przeciwko konstytucji, ale by wypowiedzieli się, czy w ogóle chcą zmiany. Jeśli tak to w jakim trybie - czy uchwalenia nowej konstytucji, czy udoskonalenia tej, która ma już ponad 20 lat od wprowadzenia jej w życie i wreszcie co chcą Polacy zmienić. To, że konstytucja nie jest doskonała - żadna nie jest doskonała, pozostaje poza sporem" - zaznaczył prof. Dudek.

Podczas spotkania został poruszony temat relacji Polski z Unią Europejską w kontekście konstytucyjnym.

Czytaj też: Andrzej Duda: Zapisy konstytucji ws. kompetencji prezydenta i ministrów mogłyby być lepsze

"To, że konstytucja w jakimś sensie nie była w stanie nawet tych relacji w sobie zawierać, jest dość oczywiste, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że została uchwalona w 1997 r., a Polska do Unii przecież wstąpiła kilka lat później. Dzisiaj mamy już ten dystans, dzisiaj możemy zobaczyć jak ona tak na prawdę działa i dzisiaj będziemy rozmawiać, jak te relacje z UE, a być może i innymi międzynarodowymi organizacjami powinny być w tej konstytucji zapisane" - zaznaczył minister Kwiatkowski.

Spotkanie konsultacyjne odbyło się w bibliotece uniwersyteckiej. Zgromadziło kilkadziesiąt osób, m.in. polityków, samorządowców, przedstawicieli świata nauki i mieszkańców miasta.

"Uważam, że konstytucja powinna odpowiedzieć na zapotrzebowanie nowoczesnego narodu XXI wieku i Polska na to zasługuje, żeby mieć dokument, który będzie też skonsultowany z Polakami. Ale chciałbym, żeby też było uwzględnione zdanie autorytetów, które pracują na konstytucji, i żeby traktowały ten dokument całościowo, a nie wybiórczo, pojedynczymi paragrafami" - powiedział burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula, który przyjechał na spotkanie w Zielonej Górze.

Według lubuskiego posła PiS Jacka Kurzępy obecna konstytucja jest "nieadekwatna do współczesności", do miejsca Polski w Unii Europejskiej.

"Przecież w 2004 do Unii weszliśmy, natomiast konstytucja za tym nie nadąża. Wobec powyższego, chociażby to jest element, który jest niezbędny" - podkreślił.

"Pojawia się też pytanie o miejsce mediów w zmediatyzowanym i scybernetyzowanym świecie. Czy to powinno znaleźć swoje odzwierciedlenie w konstytucji? Sądzę, że tak. Bo pytanie o podmiotowość mediów, o ich również pewien charakter narodowy nie jest pytaniem błahym. To jest chociażby drugi element, który warto byłoby rozważyć w noweli konstytucji, czy w ogóle w kształtowaniu nowej treści konstytucji" - dodał Kurząpa.

Podobnie jak w innych miastach, podczas spotkania rozdawana była ankieta konsultacyjna, dotycząca zmian w konstytucji, zawierająca m.in. pytania, czy zmiany w ustawie zasadniczej powinny dotyczyć sposobu wyboru prezydenta oraz Sejmu i Senatu, zakresu kompetencji głowy państwa w relacji do premiera i obu izb parlamentu, a także czy zmienić mają się zasady funkcjonowania sądów i działanie samorządu terytorialnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Xymena 2018-01-31 16:07:40
    Zmiany w Konstytucji. Tak wypowiedzenie Konkordatu.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA