REKLAMA

W ZUS pojawią się specjalni doradcy. Będę pomagać przyszłym emerytom

  • Autor: PAP/AT
  • 24 marca 2017 08:20
W ZUS pojawią się specjalni doradcy. Będę pomagać przyszłym emerytom W ZUS pojawią się doradcy, którzy pomogą przyszłym emerytom (fot.PTWP)

W oddziałach ZUS pojawią się doradcy, którzy wyjaśnią m.in. jak jest naliczana emerytura. Ma to związek z obniżeniem wieku emerytalnego.• Pod koniec grudnia 2016 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która przewiduje obniżenie od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

• W związku z tym w ZUS pojawią się specjalni doradcy.

• Będą służyli radą i informacją na temat tego jak są liczone emerytury.

W związku z obniżeniem od 1 października wieku emerytalnego w oddziałach ZUS pojawią się doradcy, którzy wyjaśnią m.in. jak jest naliczana emerytura. Mają oni uczynić decyzję o przejściu na emeryturę bardziej racjonalną - powiedział Mariusz Kubzdyl dyrektor z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Kubzdyl przedstawiał w Sejmie podczas obrad komisji senioralnej informacje o wpływie obniżenia wieku emerytalnego na sytuację finansową osób starszych oraz działań zachęcających pracodawców do zatrudniania osób starszych po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Kubzdyl zwrócił uwagę, że projekt ws. obniżenia wieku emerytalnego jest oparty na założeniu, iż ubezpieczony sam ma podejmować decyzję o zaprzestaniu aktywności zawodowej. "Rząd przedstawił stanowisko, z którego wynikało, że to ubezpieczony, każdy z nas, najlepiej wie w jakiej jest sytuacji zdrowotnej, ekonomicznej, rodzinnej" - wyjaśniał.

Czytaj też: Głodowe emerytury dla Polaków przez obniżenie wieku emerytalnego. Ile wyniosą?

Jak zaznaczył, o tym ile osób skorzysta z obniżonego wieku emerytalnego dowiemy się dopiero po wprowadzeniu ustawy w życie. "Środki finansowe są zabezpieczone na dodatkowe emerytury, na 331 tys. dodatkowych świadczeń. Wypłacalność Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie jest w żadnym wypadku zagrożona. Uważamy, że wypadałoby poczekać co się stanie" - stwierdził dyrektor MRPiPS.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • jaś 2017-03-25 17:10:39
    ZUS chce doradzać? Czy raczej przekonać przyszłego emeryta, by jak najpóźniej przeszedł na emeryturę? Chyba Polacy umieją liczyć. A dla tych co się zastanawiają. Proszę zapoznać się z najnowszą "tablicą średniego dalszego trwania życia." O ile w poprzednim okresie ZUS podzielił nasz kapitał przez 216,1 to teraz podzieli nam przez 219,6. (wskaźnik dla 65-cio latka)REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA