REKLAMA

Wakacje sejmowe to gratka dla turystów

  • Autor: GP
  • 28 lipca 2016 06:01
Wakacje sejmowe to gratka dla turystów Wakacje posłów w tym roku są bardzo długie... najdłuższe w historii Sejmu III RP. (fot.:Krzysztof Belczyński/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

● Wakacje posłów w tym roku są bardzo długie... najdłuższe w historii Sejmu III RP. Sejm zaczął w poniedziałek (25 lipca) 44 dni wakacji parlamentarnych.
● Jeśli ktoś chce zwiedzić polski parlament, to najlepiej zrobić to latem. Potrzebny jest tylko dowód osobisty.
● Sejm przygotował też na lato serię projekcji filmowych dla odwiedzających Warszawę.

Wraz z końcem XXIII posiedzenia Sejm przeszedł w stan letniego uśpienia. Sierpień, to miesiąc tradycyjnie zarezerwowany dla wakacji parlamentarnych. Posłów w Sejmie jest mniej, kancelaria pracują wolniej, a do Sejmu łatwiej się dostać by go zwiedzić.

Wakacje sejmowe w tym roku będą trwały czterdzieści cztery dni. To najdłuższe wakacje jakie posłowie sobie zarezerwowali od kiedy pracuje Sejm III RP. Z analizy przeszłych kadencji (archiwa sejmowego kalendarza sięgają roku 2002) widać, że to prawda. Pewnym argumentem na zaczynanie wakacji już w lipcu są Światowe Dni Młodzieży (ŚDM), na których licznie będzie reprezentowana polska klasa polityczna.

Opozycja za 44 dni wolnego też atakowała PiS

Temat ten też stał się obiektem sporu politycznego w Polsce. Jeszcze w kwietniu, gdy zapadały decyzje o organizacji letnich posiedzeń, opozycja grzmiała.

- Po rozpoczęciu programu 500 plus nie ma już pieniędzy na inne obietnice wyborcze, dobrze więc odwlec je jak najpóźniej – mówiła polityk Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Argumentowała, że długie wakacje sejmowe mają rozciągać w czasie podejmowanie pewnych decyzji przez Sejm.

Mimo, że praca Sejmu spowalnia, bo nie odbywają się posiedzenia, nadal pracują agendy parlamentu, na przykład Biuro Analiz Sejmowych, Biuro Komisji Sejmowych, Biuro Obsługi Posłów, Biuro Spraw Międzynarodowych. Dalej do dyspozycji posłów jest w pełni funkcjonujący latem Dom Poselski.

Kancelaria Sejmu

W pełni działa też Kancelaria Sejmu. Wspomaga ona pracę posłów, jest zespołem ludzi etatowo zajmujących się obsługą procesu legislacyjnego. W 2015 roku pracowało w niej 1199 osób. Zatrudnienie w tym pomocniczym ciele jednak wzrosło.

Cztery miesiące temu ilość etatowych pracowników podniosła się do 1257. Ciekawostka – kobiet pracuje w Sejmie więcej niż mężczyzn, choć nieznacznie. Sejm zatrudnia 51 proc. kobiet i 49 proc. mężczyzn.

Wydatki Kancelarii sięgną w 2016 roku 453,4 mln zł a w 2017 mają być nawet wyższe.

- Kancelaria Sejmu jest instytucją dużą i dosyć skomplikowaną. Mamy cały szereg stanowisk pracy, cały szereg obsługujących posłów grup pracowniczych – mówił o zatrudnieniu w KS jej szef Lech Czapla. Piastuje on swoje stanowisko niezmiennie od 2010 roku, a w parlamencie pracuje od 1980.

Sejm wraca do pracy we wrześniu. 5 i 6 tego miesiąca będzie trwało XXIV posiedzenie izby.

Turysta w Sejmie? Najlepiej latem

Jeśli ktoś chce zobaczyć polski parlament od środka to właśnie w sierpniu najlepiej przyjechać do Warszawy. Turystykę w Sejmie koordynuje Biuro Komunikacji Społecznej Sejmu, a dokładniej Wszechnica Sejmowa.

- Sejm można zwiedzać od poniedziałku do piątku od południa – mówi w rozmowie z Parlamentarny.pl reprezentantka Wszechnicy. – Jedynym wymogiem jaki należy spełnić to mieć przy sobie dowód osobisty i stawić się piętnaście minut przed dwunastą.

Zwiedzanie indywidualne jest ograniczone do dni bez posiedzenia. Możliwe jest też zwiedzanie grupowe. W tej materii dominują wycieczki szkolne. Grupowe zwiedzanie należy zgłosić za pomocą formularza na stronie parlamentu.

- Turystów zawsze w wakacje jest więcej – dodaje nasza rozmówczyni. Po czym przypomina, że latem tego roku Sejm przygotował specjalną atrakcję. – W ogrodach sejmowych w soboty, w lipcu i sierpniu będą prezentowane filmy.

Sejm przygotował serię projekcji pod tytułem „Sejmowe lato filmowe Sienkiewicz znany i nieznany”.

Filmy prezentowane w okresie letnim w parlamencie to: 30 lipca „Hania” w reżyserii Wohla i Wierzbiańskiego, 6 sierpnia „W pustyni i w puszczy” Ślesickiego, 13 sierpnia „Szkice węglem” w reżyserii Bohdziewicza. Nie mogło też zabraknąć „Potopu” Jerzego Hoffmana.

 

W tym roku jest jeszcze jeden powód, by odwiedzić parlament. Dla wszystkich zwiedzających i pielgrzymów przygotowano wystawę prezentującą Jana Pawła II. Oczywiście powodem tej niecodziennej ekspozycji są Światowe Dni Młodzieży.

Odrobina historii

Budynki parlamentu są zabytkami, które liczą już 91 lat. Główne zabudowania powstały w latach 1925 do 1928 i częściowo zachowały się po zniszczeniach Powstania Warszawskiego. Władze PRL rozbudowały kompleks po II Wojnie Światowej (lata 1949 do 1952).

Dniem Sejmu Polskiego jest 1 lipca. Datę ustalono niedawno, bo w 2015 roku. Jest ona pamiątką Unii Lubelskiej, która połączyła Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie w 1569 roku. Tak powstała Pierwsza Rzeczpospolita.

Mapa poniżej (źródło: sejm.gov.pl) przedstawia dokładnie kompleks budynków parlamentu w Warszawie. Budynek półokrągły za zielenią od zbiegu ulic Matejki i Wiejskiej to sala plenarna obrad.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA